Kategori
Uncategorized

Kristersson: Djegia e librave që janë të shenjtë për shumë njerëz është një akt thellësisht mosrespektues.

Ulf Kristersson !

Liria e shprehjes është pjesë themelore e demokracisë.

Por ajo që është e ligjshme nuk është domosdoshmërisht e përshtatshme.

Djegia e librave që janë të shenjtë për shumë njerëz është një akt thellësisht mosrespektues.

Dua të shpreh simpatinë time për të gjithë muslimanët që janë të ofenduar nga ajo që ka ndodhur sot në Stokholm

Po çfarë realisht ndodhi këto ditë, dhe veçanarisht të shtunë në demostratat e Grupeve ekstreme të majta dhe komunistëve kurdë ?

Flamujt e PKK-së dhe danezët që djegin Kuranët.

Kjo përkundër faktit se Turqia javën e kaluar kërkoi që Suedia t’i jepte fund kësaj pasi Komitetet e Rojava, të cilët morën pjesë në organizimin e demonstratës së sotme,
varën një kukull që përfaqësonte presidentin turk
Rexhep Tajip Erdogan dhe se
Avmaskerat zbuloi se grupi i majtë suedez financon Organizata motër siriane e PKK-së YPG.

Të shtunën, Rasmus Paludan i vuri zjarrin një Kurani gjatë një demonstrate jashtë ambasadës turke në Stokholm.

Menjëherë më pas, një marshim demonstrues shkoi kundër NATO-s dhe qeverisë turke – dhe në foto, njerëzit mund të shihen duke shkelur një foto të Presidentit Erdogan.

Ministri i Jashtëm Tobias Billström komenton ngjarjet në Twitter, ku edhe një herë thekson se qeveria distancohet nga pikëpamjet e shprehura.

KJO KA NDODHUR:

• Të shtunën, ekstremisti i krahut të djathtë Rasmus Paludan mbajti një demonstratë jashtë ambasadës turke në Stokholm, ku iu dha leja për të djegur Kuranin.

• Pak orë para djegies së Kuranit, Ministri i Mbrojtjes i Turqisë deklaron se shpresohet se Suedia do të veprojë për të ndaluar demonstratën.

• Ministria e Jashtme turke më vonë shprehet se ata e dënojnë veprimin dhe e quajnë atë “një krim i pastër urrejtjeje”.

• Gjatë pasdites u mbajt demonstrata e kunder NATO-s në Stokholm. Imazhet tregojnë protestuesit duke shkelur dhe hedhur mbi një foto të presidentit turk Erdogan.

• Në mbrëmje, kreu i Drejtorisë së Komunikimeve të Turqisë, Fahretti Altun, komunikon pikëpamjen e Turqisë për ngjarjet e sotme. Ai shkruan ndër të tjera se protesta e Paludan ishte një “shembull i dukshëm i propagandës së organizuar të PKK” dhe se Suedia “duhet të veprojë menjëherë për të parandaluar provokimet kundër Turqisë”.

Djegia e flamurit suedez në shenjë proteste

Të shtunën pasdite, disa persona u mblodhën në Turqi për të demonstruar kundër Suedisë, raporton TV4. Në Stamboll, njerëzit u mblodhën jashtë konsullatës së përgjithshme suedeze ku u dogj flamuri suedez në shenjë proteste kundër lejimit të djegies së Kuranit. Në kryeqytetin Ankara, një aksion i ngjashëm u krye edhe jashtë ambasadës suedeze.

– Që autoritetet suedeze të lejojnë veprime të tilla provokuese, por edhe jashtë një ambasade, është krejtësisht e papranueshme. Këto veprime do të zemërojnë të gjithë myslimanët në mbarë botën, thotë Mesut Emre Balci për kanalin.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s