Kategori
Uncategorized

Mes tyre edhe heroi i jonë kombëtar Skënderbeu, udhëheqësit më të mëdhenj të historisë që nuk humbën asnjë betejë

Përgjatë historisë, udhëheqësit më të mirë të botës, kryesisht kanë shkëlqyer në fillim si luftëtarë.

Mes tyre dhe Skënderbeu, udhëheqësit më të mëdhenj

Nga shoqëritë e lashta të Greqisë, Romës dhe Egjiptit e deri te gjigantët ushtarakë bashkëkohorë si në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Mbretërisë së Bashkuar, këta 10 komandantë vijnë të gjithë nga periudha kohore të ndryshme, kanë prejardhje të ndryshme por pavarësisht kësaj, ata kanë një gjë të përbashkët: ata kurrë nuk humbën një betejë.

Aleksandri i Madh

Mes tyre dhe Skënderbeu, udhëheqësit më të mëdhenj

Aleksandri i Madh është konsideruar prej kohësh një nga udhëheqësit dhe mendjet më të famshme ushtarake të botës antike. Si mbret i Maqedonisë dhe Persisë, ai pushtoi Trojën, Babiloninë, Jerusalemin dhe pjesë të Egjiptit, ndërsa ndërtoi një nga perandoritë më të mëdha që bota kishte parë ndonjëherë.

Shkathtësia dhe trimëria ushtarake e Aleksandrit u shfaqën në moshë të vogël. Kur ishte 12 vjeç, zbuti me guxim një hamshor të egër, të cilin e quajti Bucephalus. Pasi kali u thye, ai mbeti shoku i betejës së Aleksandrit për pjesën më të madhe të jetës së tij. Katër vjet më vonë, ai drejtoi sulmin e tij të parë kundër Bandës së Shenjtë të Tebës, një forcë famëkeqe e pamposhtur, por gjatë Betejës së Keronesë, ushtria e Aleksandrit i shkatërroi.

Udhëheqësi ushtarak mbikqyri angazhime të panumërta gjatë përpjekjes së tij për të rritur perandorinë e tij tashmë masive, duke përfshirë betejat e suksesshme të Issus, pavarësisht se kishte një ushtri numerikisht më të vogël. Aleksandri vdiq në vitin 323 pes, vetëm 32 vjeç. Çuditërisht, shkaku ishte malaria ose një sëmundje tjetër natyrore, jo “vdekja e luftëtarit” që mund të pritej nga një prej luftëtarëve më të mëdhenj të historisë.

Gjeneral Major George Henry Thomas

Mes tyre dhe Skënderbeu, udhëheqësit më të mëdhenj

Gjeneral Major Xhorxh Henri Thomas është një nga udhëheqësit ushtarakë më të nderuar amerikanë, pavarësisht se ka qenë vetëm dy herë në krye të një ushtrie  gjatë betejës. Kur ishte 20 vjeç, ai u emërua në Akademinë Ushtarake të SHBA-së West Point. Pas diplomimit, ai u caktua një toger i dytë me kompaninë D, artileria e tretë amerikane. Pas caktimit të tij në një postë në Florida gjatë Luftërave Seminole, Thomas shkëlqeu në Luftën Meksiko-Amerikane , duke çuar në emërimin e tij si instruktor i kalorësisë dhe artilerisë nën mbikëqyrësin e nënkolonelit Robert E. Lee . Kur shpërtheu Lufta Civile Amerikane , ai vendosi të qëndrojë me ushtrinë amerikane, edhe pse kjo krijoi një përçarje mes tij dhe familjes së tij.

Pasi kishte shërbyer në tre degë të ndryshme të ushtrisë, Thomas ishte një organizator taktik në fushën e betejës. Gjatë betejës së Chickamauga , ai fitoi pseudonimin “Shkëmbi i Chickamauga” pasi presidenti i ardhshëm i SHBA James Garfield raportoi se ai “po qëndronte si një shkëmb” ndërsa ruante pozicionin e tij dhe mblodhi njësitë e tij të shpërndara.

Louis-Nicolas d’Avout

Mes tyre dhe Skënderbeu, udhëheqësit më të mëdhenj

Louis-Nicolas d’Avout, i njohur si “Marshalli i Hekurt”, ishte një nga komandantët më të mirë të trupave të Napoleon Bonapartit, duke u ngjitur përfundimisht në gradat për t’u bërë marshall i perandorisë. Edhe pse lindi në një familje fisnike, d’Avout u rrit në varfëri dhe pasi u regjistrua me kalvarin mbretëror u bë një mbështetës i Revolucionit Francez, pavarësisht nga trashëgimia e tij fisnike.

Si një kolonel i zgjedhur në komandën e një batalioni vullnetar, d’Avout luftoi në Neerwinden në 1793, ku fitoi famë pasi refuzoi urdhrat e gjeneralit Charles-François du Périer Dumouriez për të marshuar në Paris. Në 1800, atij iu dha komanda e asaj që do të bëhej Korpusi III i Grande Armée dhe u emërua marshall i perandorisë.

d’Avout luajti një rol të madh në Betejën e Austerlitz në 1805 dhe shkatërroi plotësisht Ushtrinë Prusiane prej 60,000 trupash në Betejën e Jena-Auerstädt me vetëm 26,000-28,000 burra, duke forcuar vendin e tij si një nga luftëtarët më të mëdhenj të historisë. 

Ashoka i madh

Mes tyre dhe Skënderbeu, udhëheqësit më të mëdhenj

Pavarësisht se ishte një udhëheqës i fuqishëm Ashoka i Madh pësoi një ndryshim të madh ideologjik drejt fundit të mbretërimit të tij, duke u zotuar se nuk do të luftonte më. 

Duke sunduar nga viti 268-232 pes, ai ishte perandori i tretë i Perandorisë Mauryan , e cila shtrihej në Indinë veriore dhe Iranin dhe Afganistanin e sotëm. Ashoka dihej se ishte aq gjakatar dhe i pamëshirshëm në betejë, saqë armiqtë e tij besonin se ai ishte vetë Ferri. Duke rritur perandorinë e tij duke pushtuar shtetin fqinj të Kalingës , Ashoka vrau midis 100,000 dhe 300,000 qytetarë. Më pas, ai u ndje aq fajtor për dëmin që kishte shkaktuar, saqë u zotua të mos luftonte më. Ai vdiq në vitin 232, duke mos humbur kurrë asnjë betejë.

Publius Cornelius Scipio Africanus

Mes tyre dhe Skënderbeu, udhëheqësit më të mëdhenj

Publius Cornelius Scipio Africanus, i njohur gjithashtu si Scipio Plaku, konsiderohet gjerësisht si një nga gjeneralët më të suksesshëm në kulmin e Perandorisë Romake Ai i mundi pamëshirshëm armiqtë e tij gjatë Luftës së Dytë Punike midis Romës dhe Kartagjenës. Pasi shkatërroi kartagjenasit, Scipio udhëtoi për në Afrikën e Veriut, ku mundi në mënyrë të turpshme trupat e Hannibal Barca.

Pas kthimit të tij në Romë, Scipio vazhdoi të fitonte fushata deri kur ai doli në pension, gjatë kësaj periudhe ai shërbeu si politikan.

Aleksandër Suvorov

Mes tyre dhe Skënderbeu, udhëheqësit më të mëdhenj

Alexander Suvorov konsiderohet një hero kombëtar dhe një nga udhëheqësit më të mëdhenj ushtarakë të Perandorisë Ruse. Ai u regjistrua kur ishte 17 vjeç dhe u gradua shpejt në gradën e kolonelit, falë trimërisë së tij kundër prusianëve në Luftën Shtatëvjeçare. Jo vetëm që ishte një udhëheqës i aftë dhe dinak në fushën e betejës, Suvorov gjithashtu dukej praktikisht i paprekshëm, duke i mbijetuar gjashtë lëndimeve të rënda. Ai u emërua më vonë gjeneral pasi udhëhoqi me sukses trupat e tij gjatë Luftërave Ruso-Turke .

Karriera e tij ushtarake e pa atë në një sërë pozicionesh, ku përjetonte fitore në betejë. Kjo përfshinte Betejën e Pragës në nëntor 1794, në të cilën u vranë rreth 20,000 civilëve , si dhe një fushatë të suksesshme në Itali.

Ai kurrë nuk u mposht në betejë dhe ishte i njohur për mënyrën se si i trajtonte njerëzit në njësitë e tij. Ai shpesh jetonte si një ushtar gjatë rrugës dhe gjatë fushatave kujdesej për nevojat për t’u siguruar që njerëzit e tij të kishin atë që kishin nevojë. Nisur nga kjo, ai ende mbahet mend si një nga luftëtarët më të mëdhenj të Rusisë (dhe të historisë).

John Churchill, Duka i Parë i Marlborough

Mes tyre dhe Skënderbeu, udhëheqësit më të mëdhenj

Gjenerali anglez John Churchill, Duka i parë i Marlborough, është një nga gjeneralët më të mëdhenj të Britanisë. Ai e udhëhoqi vendin e tij drejt fitores ndaj mbretit Louis XIV të Francës në betejat e Blenheim , Ramillies  dhe Oudenaarde në fillim të shekullit të 18-të, duke forcuar vendin e tij si një fuqi e madhe ushtarake botërore. 

Ndryshe nga ata që erdhën para tij, Churchill u përmbajt nga promovimi i përdorimit të luftës së rrethimit dhe në vend të kësaj përdori strategjinë dhe organizimin për të mbetur i pamposhtur gjatë gjithë karrierës së tij.

Ndërsa një nga figurat ushtarake më të mëdha (dhe më të zgjuara) të historisë, Churchill ka gjithashtu një pretendim politik për famë. Ai është i afërmi i largët i kryeministrit britanik Winston Churchill , i cili njihet më së shumti si lideri i Britanisë së Madhe gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Thutmose III

Mes tyre dhe Skënderbeu, udhëheqësit më të mëdhenj

Ndërsa emri i tij mund të mos jetë i pavdekshëm si një nga faraonët më të famshëm të Egjiptit të Lashtë , Thutmose III , i njohur gjithashtu si Thutmose i Madh, sundoi mbi perandorinë për më shumë se gjysmë shekulli si faraoni i gjashtë i Dinastisë së Tetëmbëdhjetë. 

Gjatë kësaj kohe, ai u bë gjithashtu një nga luftëtarët më të mëdhenj që bota e lashtë (dhe historia) kishte parë ndonjëherë. Thutmose synoi të krijonte perandorinë më të madhe në historinë e Egjiptit – dhe ai ia doli, falë aftësive të tij të famshme ushtarake. 

Ndërsa ishte bashkëpunëtor me Hatshepsut , ai shërbeu si kreu i ushtrive dhe komandoi jo më pak se 17 fushata gjatë harkut prej 20 vjetësh. Gjatë këtyre fushatave forcat e tij pushtuan mbi 350 territore, duke përfshirë pjesën më të madhe të Lindjes së Afërt, duke lejuar që Perandoria Egjiptiane të shtrihej në Azi dhe Nubinë e Epërme.

Shumë historianë e konsiderojnë atë si një nga luftëtarët më të mirë në historinë e Egjiptit, duke bërë që shumë ta quajnë atë ” Napoleoni i Egjiptit “.

Skënderbeu

Mes tyre dhe Skënderbeu, udhëheqësit më të mëdhenj

Heroi shqiptar Skënderbeu, i njohur edhe si Gjergj Kastrioti, mbrojti vendin e tij nga sulmet e turqve islamikë, pavarësisht nga edukimi i tij në Turqi. Babai i tij, Gjon, udhëhoqi rezistencën kundër Perandorisë pushtuese Osmane , por pasi u detyrua t’i nënshtrohej Sulltan Bajazitit I, ai i dorëzoi djemtë e tij peng.

Skënderbeu u konvertua në Islam dhe luftoi me sukses për Perandorinë Osmane kundër territoreve të krishtera deri në vitin 1443, kur ai dhe 300 shqiptarët në komandën e tij organizuan atë që tani njihet si ” Rebelimi i Skënderbeut “.

Gjatë një periudhe 20-vjeçare, ai mbrojti Shqipërinë kundër 13 pushtimeve turke duke udhëhequr një ushtri prej 10,000 vetësh dhe vazhdoi të luftojë i pamposhtur në pjesën e mbetur të jetës së tij.

Jan Žižka

Mes tyre dhe Skënderbeu, udhëheqësit më të mëdhenj

Jan Žižka nuk është vetëm një hero në vendin e tij të lindjes, Republikën Çeke, ai konsiderohet gjithashtu një nga luftëtarët dhe mendjet më të mëdha ushtarake në histori. Žižka udhëhoqi Hussites – një grup proto-protestantësh çekë – gjatë Luftërave Hussite , duke sjellë fitore kundër Perandorisë së Shenjtë Romake në betejat e Kutná Hora dhe Sudoměř , ndër të tjera.

Žižka ishte i njohur për taktikat e tij inovative dhe joortodokse të betejës, të cilat i panë Hussites të përdornin një qasje të dyfishtë për të luftuar. E para përbëhej nga masa mbrojtëse, me përdorimin e breshërive të artilerisë për të shtyrë armikun në betejë, e ndjekur nga një kundërsulm me kalorës dhe këmbësorë.

Udhëheqësi legjendar ushtarak kishte aftësinë t’i kthente fshatarët në luftëtarë shumë të stërvitur dhe madje të transformonte armët e zakonshme në atë që konsiderohet të jetë ” tanku ” i parë në botë, duke bashkuar topa të vegjël në vagonët e blinduar. Ai ishte gjithashtu një nga ithtarët e parë të barutit, duke bërë përparime të mëdha në përdorimin e tij.

Në 1424, Žižka vdiq si një luftëtar i pamposhtur, megjithëse kishte humbur të dy sytë gjatë procesit./ Marrë nga Warhistory përktheu Alfapress.al

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s