Kategori
Uncategorized

Bombarduesit amerikanë B-1B zbarkojnë në Guam për të ‘frenuar kundërshtarët’ dhe për të siguruar aleatët

“Ai ka për qëllim të dërgojë një mesazh se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë ngushtë me aleatët dhe partnerët e tyre për të penguar provokimin e mundshëm,” tha zëdhënësi i Pentagonit, gjeneral brigade Pat Ryder në një konferencë, kur u pyet nëse misioni kishte për qëllim t’i dërgonte një mesazh Koresë së Veriut. .

Prania e bombarduesve synon gjithashtu të tregojë se Shtetet e Bashkuara kanë aftësinë për të kryer operacione globale në çdo kohë, shtoi ai.

Koreja e Veriut ka kryer një numër rekord të testeve raketore këtë vit, duke përfshirë lëshimin e një mbi Japoni. Zyrtarët në Uashington dhe Seul thonë se Koreja e Veriut gjithashtu duket e gatshme të rifillojë testimin bërthamor për herë të parë që nga viti 2017.

Koreja e Veriut ka kryer gjashtë teste bërthamore që nga viti 2006.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj në Korenë e Jugut dhe Japoni kanë rritur shfaqjet e forcës ushtarake në përgjigje të testeve raketore të Koresë së Veriut, duke përfshirë kryerjen e stërvitjeve detare me një aeroplanmbajtëse amerikane dhe organizimin e stërvitjeve të mëdha në terren për herë të parë në vite. Lexo më shumë

Bombarduesit B-1B kanë marrë pjesë në shfaqjet e forcës kundër Koresë së Veriut në vitet e mëparshme. Koreja e Veriut denoncon stërvitjet ushtarake nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj si provokuese dhe prova të qëllimeve armiqësore.

Gjatë qëndrimit të tyre të përkohshëm në Guam, bombarduesit do të bashkëpunojnë me forcat aleate të paspecifikuara për disa misione stërvitore në Indo-Paqësorin, tha në një deklaratë Forcat Ajrore të SHBA.

“B-1 është një platformë veçanërisht e aftë në këtë rajon, duke qenë në gjendje të udhëtojë në distanca të mëdha dhe të mbajë fuqi të konsiderueshme zjarri me precizion dhe municione të ndalimit”, tha në deklaratë nënkoloneli Daniel Mount, i skuadronit të 37-të të bombave.

Misionet e grupit të punës bombardues “luajnë një rol kritik në frenimin e kundërshtarëve të mundshëm dhe sfidimin e llogaritjes së vendimeve të tyre”, tha një tjetër oficer.

Tensioni ka qenë gjithashtu i lartë muajt e fundit mbi Tajvanin e vetëqeverisur, të cilin Kina pretendon.

Një vizitë në ishull në gusht nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi zemëroi Kinën, e cila më pas nisi stërvitjet ushtarake pranë ishullit. Ato kanë vazhduar, edhe pse në një shkallë shumë të reduktuar

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s