Kategori
Uncategorized

Larg duart nga Dobergora, këtij tempulli të shenjtë .

Dobergora një si tempulli i Dodonës, i përket lashtësisë !

Ky tempull i bukur shesh pushim i perëndive, ka ekzistuar qysh në kohërat e herëshme, atëhere kur nuk ka patur as gjysem-hënë dhe as kryq.

Duke qene e tille, ky vënd i shënjtë ju ka sherbyer me se miri ndër shekuj njerezve të të gjitha kohërave, dhe besimeve, pa dallim.

Tempulli Dobergora në fshatit Arzë !

Arza ky fshat i bukur shekullor, mes pyjesh dhe malesh, ka hyre tashme ne rrugen e zhvillimit te mirefilltë shoqeror, në rrugën e konsolidimit te kulturave dhe shembullit me te mire në respektimin e kultit fetar.

Eshte fat i madh Arza ka ne teritorin e saj nje ure lidhese me zotin nepermjet besimit te mirefillte.

Në Arzë ndodhet një nga kultet me te respektuara dhe të thagmave, pa gjysem hene dhe as kryq …

Fatkeqësisht është vënë re se nga njeres te pa ditur, apo dhe të pergjegjshem, manipulatore te futur nga qarqe të ndryshme fetare, po behen piktura te ndryshme ne brendesi te VAKËFIT, apo vendosje te pamjeve te ndyshme duke dhene pershtypjen e te qenit te dy besimeve ne te njejten ndertese.

Kjo nuk ndodh askund ne bote dhe nuk ka si te ndodhe as ne Arze.

Në takime dhe biseda me intekektuale, eshte quajtur e teper ndarja e VAKËFIT ne besime te ndryshme.

AI DO TE MBETET ASHTU SIÇ KA QËNË NDËR SHEKUJ …NJE I VETEM NE PRONESI DHE PERDORIM TE ARZES.

Banoret e Arzës mendojnë , se duhet ngritur nje komision nga fshati me intelektuale me personalitet, (qe besojne ne zoti) qe lexojne dhe njohin historine, qe dine t’i paraprijne se keqes dhe duke biseduar fshatçe, te vendosin me te miren per kete pasuri shpirterore qe na ka falur Zoti.


Mire eshte qe pa bere ndonje rremuje, te fshihen vizatimet brenda Vakefit. Vetem qorrat nuk e kuptojne rrezikun qe sjell historia e këtyre manipulimeve nga ….

Me respekt, Arza Jonë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s