Kategori
Uncategorized

PE: Ndërpresim negociatat me Serbinë nëse nuk i bashkohet sanksioneve ndaj Rusisë

Duhet t’i jepet përparësi harmonizmit të pranimit të vendeve që kanë politikë të jashtme të përbashkët me BE-në dhe të vijohen negociatat e anëtarësimit me Serbinë vetëm nëse ky vend i përmbahet sanksioneve të BE-së kundër Rusisë

Drafti do të diskutohet më 13 tetor dhe varianti përfundimtar do të propozohet të kalojë si rezolutë në PE. 

🔻Votimi pritet të zhvillohet në muajin nëntor, ndonëse siç nënvizohet rezolutat nuk kanë natyrë ligjërisht detyruese ndaj vendeve anëtare.

Ai duket se është vënë në lëvizje nga socialdemokratët europianë, grupi i dytë më i madh në PE, të cilët edhe kanë bërë të qartë pozicionin e tyre se Serbia nuk mund të vijojë neogociatat pa iu bashkuar sanksioneve ndaj Rusisë.

🔻Drafti në fakt tejkalon një pozicion të Shqipërisë, një vend që presupozohet se ka një marrëdhënie të veçantë me Serbinë për shkak të historisë, pasi kryeministri Rama në disa raste ka përsëritur se Serbia duhet mirëkuptuar për qëndrimin që mban ndaj Rusisë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s