Kategori
Uncategorized

Sandström: Ulf Kristersson duhet të hapet me një Suedi të re

Demokratët suedezë po bëjnë përparim të madh që nga
sondazhi SVT/Novos që u prezantua të hënën dhe do të fitonte një pikë përqindje më shumë se në atë sondazh.
Edhe Liberalët kanë pasur një javë të fortë dhe janë rritur me 0.9 pikë përqindjeje.
Partia e Qendrës bie me 1.3 pikë përqindje krahasuar me sondazhin e së hënës.
Të gjitha partitë përveç socialdemokratëve kthehen në anën e kuqe-jeshile.
Shumë votues të pavendosur

Zgjedhjet mund të vendosen nga pesë për qind e atyre që kanë të drejtë vote që nuk kanë vendosur ende se për kë do të votojnë.

Me rezultatin e pritshëm të zgjedhjeve, mund të duhet të presim deri të mërkurën, kur do të numërohen votat e fundit të parakohshme dhe votat e huaja, përpara se të dimë se kush mund të shkojë te kryetari dhe të shpallë kandidaturën e tij si kryeministër i Suedisë për katër vitet e ardhshme.

Forcat autoritare po bëhen më të forta si rezultat i politikanëve të vendosur që refuzojnë ta marrin seriozisht pakënaqësinë në rritje popullore.
Të moderuarit duhet të punojnë për elementë më të mëdhenj të demokracisë së drejtpërdrejtë në vend, shkruan profesori Torsten Sandström .

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s