Kategori
Uncategorized

Për çdo terrorist të ri që SHBA vret, shfaqen të rinj

Kur lideri i Al-Kaedës, Ayman al-Zawahiri doli në ballkonin e tij në Kabul disa javë më parë, ai nuk e kishte idenë se po ndezte cigaren e tij të fundit. Një raketë e drejtuar nga CIA e bëri copë-copë.

Çuditërisht, Presidenti Joe Biden e shpalli atë si një fitore të madhe.

Dëshmi se Shtetet e Bashkuara mund të garantojnë sigurinë e qytetarëve të tyre edhe pa pasur trupa të huaja të stacionuara në vendet ku kërcënimi i terrorizmit është veçanërisht i madh.

Por Shtetet e Bashkuara kanë vrarë një numër të madh liderësh terroristë brenda Shtetit Islamik dhe Al-Kaedës në vitet e fundit pa u zhdukur kërcënimi terrorist.
Modeli është i njohur nga Suedia e të shtënave me bandat. 

Çdo javë ose dy, ndonjë kriminel bande vritet në konfrontime të brendshme.

Në të njëjtën kohë, policia pretendon se vitet e fundit më shumë drejtues bandash janë mbyllur në burg se kurrë më parë.

Megjithatë, të shtënat vazhdojnë të pandërprera, ashtu si aktet e terrorizmit vazhdojnë të mundojnë botën.

Kur një koalicion i vendeve të NATO-s i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara arriti të mposhtte Shtetin Islamik në 2017 dhe të detyronte rënien e kalifatit të tyre në Siri/Irak, u pa si goditje vdekjeprurëse për grupin ashtu si eliminimi i liderit të Al-Kaedës. Osama bin Laden u pa më shumë se dhjetë vjet më parë si fundi i grupit terrorist.

Në të dyja rastet, ka rezultuar të jetë më shumë dëshirë e mirë sesa realitet.

Natyrisht, rënia e IS dhe rënia e bin Ladenit ishin pengesa të rënda për terrorin islamik dhe i kanë dobësuar grupet, por të dyja kanë mbijetuar dhe kanë gjetur vende të reja për t'u rritur.

Tani për tani, Afrika duket të jetë kontinenti ku terrorizmi po rritet më shumë.

Arsyet janë disa.

Një numër i grushteve të shtetit kanë destabilizuar vendet në Saharanë Jugore.

Edhe në Mali, ku ka trupa të OKB-së dhe forca të tjera të huaja për të luftuar kërcënimin terrorist, krimi nuk është ulur. Ne te kunderten.

Regjimi i ri ushtarak ka kundërshtuar praninë e paqeruajtësve dhe trupave perëndimore.

Franca dhe Gjermania kanë vendosur të largohen dhe Suedia është një nga vendet që pritet të marrë të njëjtin vendim.

Numri i sulmeve terroriste po rritet dhe ndodh më shpesh pranë kryeqytetit, Bamako.

Kur IS u mund në Siri dhe Irak, disa nga luftëtarët e IS u zhvendosën në vende të tjera të paqëndrueshme si Libia, Çadi dhe Burkina Faso .

Në vende si Nigeria dhe Somalia ku terrori ishte tashmë i përhapur, ai është rritur edhe më shumë.

Popullsia e re dhe me rritje të shpejtë e bën Afrikën ende të varfër një bazë të përsosur rekrutimi. Kur është pothuajse e pamundur të gjesh një vend pune, mesazhi i grupeve terroriste për nder dhe për një shoqëri më të mirë na bën thirrje.

Eksperti i terrorizmit afrikano-jugor Martin Ewi shpjegoi kohët e fundit në Këshillin e Sigurimit të OKB-së se ISIS është aktiv në më shumë se 20 shtete afrikane, të cilat, sipas tij, përfaqësojnë "kalifatin e ardhshëm".

Aktualisht, aktivitetet e grupeve janë të përqendruara në Afrikë dhe nuk prekin drejtpërdrejt botën perëndimore. Në vendet afrikane kryhen kryesisht aktet terroriste.

Por kur terrori të destabilizojë gjithnjë e më shumë vende, do të krijohen zona ku IS, al-Kaeda dhe grupe të ngjashme kontrollojnë territore të mëdha ku ata, për shembull, mund të organizojnë kampe trajnimi për terroristët në të njëjtën mënyrë siç bëri Osama bin Laden në Afganistan.

Aty u bë planifikimi për sulmin e 11 shtatorit 2001. Qendrat e reja terroriste herët a vonë gjithashtu çojnë në akte terroriste të drejtuara drejt Perëndimit në Afrikë, Evropë ose SHBA

Armët efektive

Vitet e fundit, është bërë më e vështirë kryerja e akteve terroriste të mëdha dhe spektakolare në Perëndim, por IS-i ka treguar kreativitet të madh në zhvillimin e metodave të reja terroriste. Sa shumë shërbime sigurie e kuptuan dhjetë vjet më parë se kamionët mund të shndërrohen në armë efektive terroriste.

Nuk po them se është e gabuar që SHBA dhe pjesa tjetër e Perëndimit të përpiqen të eliminojnë liderët e grupeve terroriste si IS dhe Al-Kaeda. Por, për fat të keq, nuk është aq e thjeshtë që vetëm për shkak se vritet një lider, grupi terrorist zhduket ose dobësohet.

Përvojat e krimit të bandave dhe terrorizmit tregojnë se sa e vështirë është për t’u çrrënjosur pasi të kenë zënë vend. Edhe burimet e mëdha nuk janë garanci për sukses.

Nga: Wolfgang Hansson

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s