Kategori
Uncategorized

Shtetet e Bashkuara dërgojnë drone kamikaze në Ukrainë .

Të enjten, presidenti

ukrainas

Volodymyr Zelensky mbajti

një fjalim të mirënjohur video përpara Kongresit të SHBA .

Në të njëjtën kohë, Shtëpia e Bardhë njoftoi se pajisje ushtarake me vlerë 800 milion dollarë do të dërgoheshin në Ukrainë:

✔️800 robotë të mbrojtjes ajrore Stinger.

✔️2000 robotë antitank të tipit Javelin dhe 1000 armë më të lehta kundërtank.

✔️6000 të shtëna të blinduara të tipit AT4. Është emri i eksportit i prodhimit suedez “Armor Shot 86”, të cilit Suedia i ka dërguar tashmë 5000 kopje në Ukrainë.

✔️100 granatahedhës, 5000 pushkë, 1000 pistoleta, 400 mitralozë dhe 400 pushkë gjahu.

✔️Më shumë se 20 milionë të shtëna në armë të kalibrit të imët, si dhe granatahedhës dhe artileri.

✔️25,000 helmeta dhe jelek antiplumb

Dërgon dronin Switchblade

Lista përfshin gjithashtu “100 sisteme ajrore taktike pa pilot”.

Formulimi i paqartë i referohet të ashtuquajturit dron kamikaz Switchblade, raportojnë disa media amerikane.

Switchblade përshkruhet si një kombinim i dronit dhe robotit që kërkon objektivin.

Ai ka krahë, kamera dhe udhëzim GPS si një dron, por sapo koka e luftës shpërthen, funksionon si një robot konvencional dhe shkatërrohet.

Droni mund të programohet të godasë objektivat drejtpërdrejt, por gjithashtu të qarkullojë mbi një zonë përpara se të ulet drejt, për shembull, një tanku dhe të shpërthejë.

Shtuar në minutën e fundit .

Arma është në dispozicion në një version më të vogël dhe më të madh.

Ata quhen respektivisht Switchblade 300 dhe Switchblade 600. Ky i fundit ka një distancë prej mbi 30 milje dhe mund të fluturojë deri në 40 minuta,

sipas NBC .

Nuk dihet se cili nga dy versionet do të dërgohet në Ukrainë

Droni Kamikaze nuk ishte në draftin e parë të listës së armëve amerikane,

raporton CNN .

Por pas kontakteve gjatë fundjavës midis qeverisë ukrainase dhe politikanëve të kongresit amerikan, u shtua.

Ushtria ukrainase nuk ka përvojë të mëparshme me Switchblade dhe për këtë arsye ka nevojë për ndihmë me trajnime nga Shtetet e Bashkuara.

Sipas CNN, megjithatë, trajnimi mund të zhvillohet në distancë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s