Kategori
Uncategorized

Letër afshi, nga ”Meshkujt” e Ramës .

Të tredhurit kërcejnë në të gjitha dasmat.

Asgjë nuk ua ndalon.

(Nga Stanislaw Lec*)

I dashuri im Edo, po të shkruaj nga larg, me mall.

Të dua shumë Edo, të dua, por s’mundesha të ta shprehja më parë në letër të hapur, S’mundesha se do më etiketonin ashtu, si një nga ato lav… t e tua

Kaq kohë që e mbaj fshehur dhe ndrydhur dashurinë time për ty.

Kaq kohë që shpirti im zjen i dehur si kazan rakie. Dhe tani dua të shpërthej.

Të shpërthej Edo, të shpërthejjjj …

Dhe ja më në fund erdhi dita e pritur, dhe unë po mundem të nxjerr me përgjerim pika, pika, nga llullaja ime, një si rakia e pikes se parë, gjithë dashurinë time për ty Edo.

Kot nuk i thonë botë shkërdhatash…

Se kam problem vlla edhe kur me etiketojnë të tillë, si shkër….n tënde, mjafton që ne të mbajmë njëri tjetrin, dhe së bashku pushtetin …

Vetëm për ju ” zjarrmia ime e vjeter”.

Këtë leter që sot po e dedikoj per Lindën tënde ( se ne fakt kjo eshte e pesta grua ) eshte personalisht per ju zëmra ime.

Ndaj më lejo të të përgjërohem, dhe të nxjerr afshet e mia nga zemra, gjithshka cka nuk mund të ti thosha më parë me gojoren time të mrekullueshme.

Me dashuri dhe Zjarrmi…. Kuçka e jote …kuq e zi …

Letra !

Linda s’është Zonja e parë, por e para Zonjë….

Nga Kreshnik Spahiu

Pas çdo burri të suksesshëm, gjithmonë ndodhet një grua e fortë.

Dje kur gjithë burrat shqiptar po ndiqnin  kampionatin europian të futbollit, unë ndoqa një ndeshje tjetër nga më të fortat në Arenën politike shqiptare.

Linda Rama u përball dje mediatikisht, jo me të gjitha gratë shqiptare por me ato që kanë pretenduar të ishin Zonja të para të shtetit shqiptar.

Nuk ishte shfaqur prej shumë vitesh.

Nuk ishte protagoniste prej shumë kohësh.

Nuk kishte folur dhe nuk ishte shfaqur në media.

Prej 40 vitesh i ndjek me vëmendje profilin dhe performancēn e çdo Zonje të Parë:

– kam parë Nexhmije Hoxhën në dyert e burgut kur punoja gjyqtar.

– Kam parë Rexhina Nanon kur i qëndronte besnike Fatos Nanos në burgun e Tepelenës pasi u burgos nga Berisha.

– Kam parë Xhoana Nanon kur u rikthye si partnerja e re me Nanon në politik.

– Kam parë Monika Kryemadhin si Zonjë e parë e shtetit por edhe si grua e fundit e pallatit sepse e kisha komshije tek shallavaret ku u lindëm dhe u rritëm si komshinj të dy.

– Kam parë dhe kam njohur çdo grua presidenti, përfshi dhe Liri Berishën e cila me gjithë profilin e saj modest, nuk kishte as forcën për të ndalur arrogancën apo dhunën e bashkshortit, por as kapacitetin pokitik të artikulimit minimal që të dilte mbi nivelin e një Zonje të Parë.

– kam njohur edhe Aurela Bashën që refuzon të marr shtetësin shqiptare.

Ndryshe ka të gjitha gratë e tjera, Linda Ramën nuk e kam takuar kurrë në jetë dhe as nuk e kisha parë ndonjë herë në media.

Dje ishte një “ndeshje” e madhe që burrat shqiptar e kanë humbur…..

Dje Linda Rama u shfaq në ekran dhe brenda 60 minutash shkëlqeu me prezencën e saj.

Dje pashë armën më të fuqishme të Edi Ramës, që ndryshe nga çdo burrë shteti që ligjin ja bëjnë kalamajtë, gratë apo kunetërit, ai ka në krah një partnere dinjitoze dhe me shumë integritet.

Energjia pozitive e Linda Ramës ka ndryshuar, brutalitetin dhe arrogancën e Edi Ramës së viteve 2000.

Të gjithë mund të thonë që ajo ka përfituar se morri një burrë që, u bë kryeministër, por është e kundërta. Rama ka fituar, nga një Zonjë si Linda.

Ajo u shfaq dje në ekran dhe provoi se bën hije me fjalën, modestinë dhe inteligjencën e saj.

Për herë të parë pash një Zonjë të Parë që ndryshe nga Nexhmija, Xhoana, Liria apo Monika nuk i hedhin benzinë zjarrit dhe oxhakut të krye-bajrakut shqiptar.

Për herë të parë pash një grua që arrin të frenoj egon e sëmurë të burrit si krye-familjar i shtëpisë shqiptare.

Linda Rama dje demostroi, që ashtu siç ka ri-bashkuar familjen e Edi Ramës, ashtu dhe ka frenuar egon apo ka gjeneruar energjitë e një potenciali që ka nevoj çdo mashkull në karrierën pokitike.

Linda Rama, dje tregoi që: “Zonjë lind dhe nuk bëhesh nga karrigia e burrit”

Me zonjllëkun dhe fisnikërinë e lindur ajo madje plotëson edhe gjysmën e mangësive që ka Zotëria i saj, kryeministri i shqiptarve…..

Linda s’është Zonja e Parë, por e Para Zonjë….

Këto janë pesë gratë që i kishte pasur Edi Rama

Kreu i qeverisë shqiptare ka patur disa martesa, me letra, ku pa letra, të hapura, e të fshehta që jo rrallëherë ishin tema kryesore.

Ndërsa para Lindës ishte me Dalina Fico.

Më pas është artistja Matilda Makoçi me të cilën u divorcua.

E treta gjermania Eva që nuk qëndroi dot gjatë me të në Shqipëri.

Më pas Rama krijoi një lidhje me prezantuesen Rudina Magjistari, me të cilën bashkëjetoi për pesë vite.

Dhe tashmë jeton me bashkëshorten Linda Basha, Zahon dhe dy fëmijet e tjerë nga martesa të ndryshme …

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s