Kategori
Uncategorized

Kini kujdes se kujt i ndani bukë pa mish!!!

Arabët, kur kishin ahengje për raste të gëzimeve familjare, u ndanin mysafirëve copa mishi të mbështjella në bukë. Nëse vërente nikoqiri se numri i mysafirëve është më i madh se copat e mishit ose kishte frikë se nuk do të arrinte mishi, mbështillte një copë buke me bukë (pa mish) dhe këto ua jepte më të afërmve dhe më të dashurve, për të cilët e dinte se do t’ia ruajnë sekretin, në mënyrë që ta kursejë mishin për më të largëtit dhe të huajt.

Një ditë një arab kishte një gosti dhe u ndau copa buke pa mish disa të afërmve dhe miqve të afërt, për të cilët kishte mendim të mirë.

Ata filluan ta hanë atë që u ishte dhënë, sikur të ishin duke ngrënë mish.

Mirëpo, njëri e thirri nikoqirin duke thënë:

”O Filan! Ma ke dhënë bukën pa mish.”


Ai i tha:

”Më fal! Haku yt është tek unë. Të ngatërrova me njerëzit e mi.”

Kini kujdes se kujt i ndani bukë pa mish!!!

urtësiarabe

Kjo sepse ne këta larashë pa fe dhe iman ne gabimisht i kemi konsideruar si njerzit tanë, dhe ju besuam… këtu gabuam …

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s