Kategori
Uncategorized

Hibridët janë si monstrat. Dhe për ti luftuar ata duhet të veprojmë si ata.

Ziso Vangjeli, shqiptari qe u inkuadrua me forcat amerikane qe zbarkuan ne Normandi ne 1944, luftoi deri ne fitoren e aleatëve. Me mbarimin e Luftes, ai nuk u kthye me ne SHBA, por vendosi te jetoje ne France, vendi ne te cilin sherbeu si profesor i te drejtes, edukim ky te cilin e kishte marre ne SHBA. Aty krijoj edhe familje.

Per fatin e keq te tij, bie ne kontakt me zyrtarë te ambasades tone atje, te cilet duke përfituar nga ndershmëria dhe atdhetaria e tij e bindën te kthehet në Shqiperi. I edukuar dhe formuar si njeri i lire, vendi i tij nuk mund të ishte ai i ëndërruari prej tij dhe sic mund të merret me mend, ai pas pak kohësh perfundoi ne Burrel per te mos dale i gjalle prej andej.

Sipas bisedimeve paraprake do të punonte si pedagog. Ja fali shtetit gjithë bibliotekën e tij, por përfundon në burg:

Do të kërkojnë të bëhën ata pronarë dhe që të mbrohen do të bëjnë atë politikë që etërit e tyre e rroposën ose e luftuan gjithë jetën si bolshevikë të trashë. Kundërshtarët e të kuqve në Shqipëri, ç’kanë mbetur pas kasaphanave dhe të rinjtë që do të dalin, janë të papërvojë.

E për të luftuar ata duhet qenë si ata. Do të jetë më keq ca kohë e njerëzit do të mendojnë diktaturën si zgjidhje.

Liria qorre është dënim. Se ne nuk do të dimë ç’t’i bëjmë asaj si një gjëje të tepërt.

Do ta përdhunojmë si barbarët. Unë nuk do të jem atëhere. Ju do të jeni:

Mbaje mend dhe kujtomë. S’ke Ç’bën, jo. Veç kujtomë mua,

…nuk jam unë njeri kundër komunistëve, janë komunistët kundër njeriut…

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s