Kategori
Uncategorized

Mërgata me kërkesë për presidenten Osmani

Pas pranimit të detyrës së presidentes së vendit, për Vjosa Osmanin ka ardhur urimi i parë nga mërgata.

Mesazhi i ka shkuar Osmanit nga Grupi i Intelektualëve në Mërgatë (GIM) nga Boni, New Yorku, Berna, Stokholmi…

Në letrën e përgëzimit të Osmanit të drejtuar nga GIM-i thuhet se zgjedhja e saj nxit shpresën dhe besimin në institucionet e vendit për ndërtimin e shtetit që siguron mirëqenien e qytetarëve të vet, raporton Zeri.info.null

“Mërgata e përcjell me interesim të madh zhvillimin e ngjarjeve në vend, duke kontribuar edhe me votë për ndryshimin në Kosovë, me shpresën dhe besimin se Kosova një ditë do të ofrojë për qytetarët e saj drejtësi, zhvillim ekonomik, shëndetësi, si dhe një stabilitet politik të bazuar në demokraci dhe liritë e të drejtat e njeriut”, thuhet në këtë letër.

Po ashtu theksohet se mërgimtarët duan që të rinjtë e Kosovës të mos largohen më nga vendi për shkak të gjendjes së rënduar ekonomike.https://zeri.info/inarticle.html

“Mërgata më e re është krijuar nga ikja e popullatës nga Kosova për shkak të okupimit serb dhe përndjekjes së shqiptarëve që kërkonin të drejtat e tyre dhe lirinë e tyre. Ndërsa pas luftës u përsërit në masë jo të vogël largimi nga vendi për shkak të moszhvillimit ekonomik dhe mosperspektivës si pasojë e një klase politike të korruptuar. Nuk duam që më të rinjtë të përjetojnë fatin tonë. Ne angazhohemi çdo ditë dhe do të angazhohemi me gjithë kapacitetet tona që të kontribuojmë në ndihmë të Kosovës. Apelojmë te presidentja e re, znj. Osmani, që të mos lejojë fundosjen e Kosovës pas gjithë asaj sakrifice të popullit shqiptar për shtet”, thuhet në mesazhin e GIM-it.

Po ashtu në këtë urim të nënshkruar nga major Nazif Ramabaja në emër të GIM-it apelohet në adresë të Osmanit që bashkëpunimi me vendet perëndimore mike të jetë prioritet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s