Kategori
Uncategorized

Vjosa – Shqiponja e Shqiptarisë.

🔹Ajo çliroi Kosovën nga hienat e Beogradit,

🔹Po ç’kap shtetin e Kosovës nga tentakulat kriminale dhe të korruptuara,

🔹çliroi LDK, këtë kryevepër të Dr. Rugovës, që e kishte degraduar SHIK-u Thaçit dhe Veselit dhe korrupsioni i Isa Halese dhe Agim Veliut.

🔹Kjo shqiponjë e Shqiptarisë, duke çliruar Kosovën, na ka hapur sytë që edhe ne në Shqipëri ta çlirojmë atë nga Krimi i Organizuar,dhe ata sjellim në normalitetin që Basha dhe Opozita e Bashkuar po proklamojnë aq mënçurisht, buzagaz dhe qytetarisht.

Nga Hajro Çini Kanada /

, Zoti ka qënë gjithnjë bujar me kombin shqiptar.

Që nga Antikiteti e deri në ditët e sotme ai na ka dhënë Personalitete të jashtzakonshëm, të cilët çdo etni apo komb do ti kishte dashur që ti ketë.

Pirro nderohet sot, kudo në botë, si një nga ushtarakët më të shquar, që me një ushtri të vogël theu ushtrinë romake në dyert e Romës. E padëgjuar. Aleksandri i Madh arriti të shkelë pjesën më të madhe të botës së njohur, me një ushtri më të vogël në numër nga ajo perse, por e udhëhequr nga një ushtarak që mbahet, ashtu si edhe Pirro, si nga tre më të shquarit e njerëzimit.

Gjergj Kastrioti – Skënderbeu u shqua edhe si ushtarak edhe si politikan me vlera. Ai ishte bashkëkohës i shumë arbërve të shquar të periudhës, por ai mbeti i pathyer për 25 vjet përballë ushtrisë më të fortë, më efiçiente dhe më të shquar të kohës.

Kombi shqiptar nxorri Mehdi Frashërin, Lef Nosin (ndër të rrallët shqiptar që ka nderuar veten me dy firma në momente deçizive të kombit – 28 nëntor 1912, kur shpalli mëvetësinë dhe më 13 korrik 1944 kur shpalli Pavarësinë, pas pushtimit fashist). Patër Anton Arapin (një ëngjëll i Zotit) Maliq Bushatin, Rexhep Mitrovicën (Firmëtar i Mëvetësisë dhe i Pavarësisë.)

Zoti na solli Dr. Rugovën, i cili me urtësinë, mënçurinë, stoicizmin dhe llogjikë të fortë dhe të paepur shpartalloi brënda 72 orësh Lidhjen e Komunistëve të Kosovës, i vuri minat politike shpërbërjes së Jugosllavisë, si dhe krijimit të preçedentit në të gjithë Europën Lindore, për rënien e komunizmit.

Bashkëkohës dhe bashkëpuntor i Dr. Rugovës dhe i të njëjtës kalibër, Zoti na solli Dr. Berishën, që rrëzoi nga pushteti dy herë komunizmin në Shqipëri dhe arriti ta fusë në NATO duke e bërë kështu të papushtueshme. Pavarësinë e Kosovës e bekoi Zoti, dhe ishte e thënë prej tij që USA të udhëhiqte një koalicion të fuqishëm të bombardonte Beogradin. Por Liria nuk do të mund të ishte bërë e mundur pa Dr. Rugovën, pa vizionin e tij, pa urtësinë dhe mënçurinë e tij. Po ashtu Kosova nuk do të ishte e pavarur sot në se nuk do të kishte ardhur në Shqipëri Presidenti Bush Jr. Dhe biseda brillante që bëri me të Dr. Berisha, i cili e bindi atë që të përshpejtonte për të paktën 20 vjet atë Pavarësi.

Zoti qoftë i kënaqur me to!

Kombi ka arritur shumë pas 1990, edhe pse i rrethuar nga fqinjë shumë agresivë, shovinistë dhe grabitqarë. Boshti Beograd Athinë, edhe pse i thyer, ka akoma ndikim të fortë tek shqipfolësit që ndotin atmosferën tonë kombëtare.

Të mbështetur nga ky bosht i tmerrshëm, nga Krimi i Organizuar, të korruptuar deri në grykë dhe kriminalë, ata kanë uzurpuar pushtetin si në Shqipëri, ku janë edhe sot, ashtu edhe në Kosovë, deri para pak ditësh.

Vjosa ishte e shquara e rradhës, që Zoti i solli kombit tonë. Me një llogjikë brillante, me një qëndrim të palëkundur dhe të pakompromis, Vjosa arriti të qullosë para shqiptarëve të Kosovës të gjithë enturazhin që Beogradi kontrollonte me shumë sukses, nga të akuzuarit për krime si Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi, e deri tek hardhucat e korruptuara, helmuese si Isa Haleja apo Agim Veliu. I shpartalloi demokratikisht, duke arritur disa çlirime.

Ajo çliroi Kosovën nga hienat e Beogradit, po ç’kap shtetin e Kosovës nga tentakulat kriminale dhe të korruptuara, çliroi LDK, këtë kryevepër të Dr. Rugovës, që e kishte degraduar SHIK-u Thaçit dhe Veselit dhe korrupsioni i Isa Halese dhe Agim Veliut.

Kjo shqiponjë e Shqiptarisë, duke çliruar Kosovën, na ka hapur sytë që edhe ne në Shqipëri ta çlirojmë atë nga Krimi i Organizuar, dh ata sjellim në normalitetin që Basha dhe Opozita e Bashkuar po proklamojnë aq mënçurisht, buzagaz dhe qytetarisht.

Janë frymëzuese edhe qëndrimet plot kurajo, burrëri, llogjikë të ftohtë dhe të qartë të Presidentit Meta, i cili sot, ja bëri publikishte të qartë Krimit ndërkombëtar si dhe korrupsionit të ambasadave perëndimore në Tiranë, se sundimit të ambasadave i ka ardhur fundi, dhe se shqiptarët do ti zgjidhin vetë problemet që ky korrupsion perëndimor si dhe dëmet që krimi i organizar i ka shkaktuar Shqipërisë në këto 8 vitet e fundit.

Jam shpresë plotë.

Zoti të bekoftë Vjosë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s