Kategori
Uncategorized

SH A R L A T A N I T. !

Do te mbahesh mend gjate.

Ne histori te njerzise.

Mjer kush rroi te pati fat.

O myxyre e Shqiperise.


Nga Riza Mance.

Mendje fycke i cakerdisur

Sharlatan e i marrosur.

Kok perpiet i kapardisur

Nate e dite fytyre brengosur

Zemer sterre e goje ndyre.

Sa her flet nxier vetem mut

Nate e zeze ajo fytyre.

Ne ate kok mungojn trut.

Sherr me cka i del perpara

Sherr dhe me rrobat e vet

Kurre su kethye nga e mbara

Nga do ben do vec pushtet.

Te gjith veset qe ka dheu.

Ligesite mbi bote ku jane

Dhe vet Djallin ky e bleu

Tek ky gjith folen e kane

Te tijat i do te gjitha.

Tepsi, timon e sahan.

Gjembat ti tregon per drithra

E kur qesh duket se qan.

Te genjen e thot besoje

Mos guxo ta kundershtosh

Te verteten ti harroje.

Cka thot ky duhet t’ besosh

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s