Kategori
Uncategorized

”rilindja” kjo çorbë e prishur derrash.

Kasollja pa çati e ”rilindjes, një strehë e rrënuar ”derrash” të tredhur.

Dërra të mbledhur nga llucat, pirgjet e plehut politik, dhe ujrat e ndyta, ku ata vegjetojnë dhe gërmojnë për “ushqim.”

”Rilindja” e derrave, edhe mbas marrjes të timonit dhe tepsisë komplet në duart e tyre, gjithmonë ka qënë në hall,

Halli i saj nuk eshte partia socialiste, as socialistet me te cilen ka 8 vjet që është ndarë përfundimisht. As votuesi, as populli. Por vetëm mashtrimi, pasurimi dhe fuqizimi i klanit hajdut mavi të G 99-çave.

”rilindja” e derr-hajdutëve, nuk zgjedh, por mbledh.

Ajo mblodhi nga shoqëria shqiptare, llumin e saj.

▪️Ajo mblodhi llumin nga diaspora, për ti bërë deputetë. ▪️Ajo mblodhi kontigjentët e burgjeve të europës për ti bërë pushtetarë.. ▪️Ajo mblodhi rreth vetes, trafikantët dhe vrasësit milionerë…

Ajo “zgjodhi”, dhe mbushi parlamentin, bashkitë, dhe zyrat e shtetit, me këta ish të dënuar ordinerë, trafikantë, të fortet e krimit të rrugës, apo hajdutët e buxhetit, dhe votës.

Shtet derrash.

Kemi plot 8 vjet që nga një shtet ligjor u kethyem në shtet derrash.

Dërra që premtuan, dhe derrat që mashtruan.

Derrat që na blenë dhe vodhë votën, derrat që po na bëjnë gropën.

Derrat të majmosur.

Derra që kanë marrë peng dhe tallen me jetën e shqiptarëve.

Derra vrastarë !

Derra nè parlament, derra në qeveri.

Kjo është qeveria e ”majtë” e derrave ”rilindës”, jo e popullit, jo e votës së lirë.

A duhet të heshtim dhe presim akoma që fatin tonë ta lemë në dorën e tyre, dhe të qeverisemi nga derrat ?

Ndaj mendoje njëmijë herë. Dhe përfundimisht shkunde me votën tënde narko-pushtetin, gremisjau timonin dhe tepsinë, çliro veten, familjen, dhe kombin.

Mos gabo !

Mos ja u shit votën tënde as derrave që shiten dhe blihen pazareve si dy thundrakë.

Mos ja u shit

Sepse nuk ja kemi më borxh askujt që me atë votë të shitur … do ju duhet të lypi dhe të tërhiqet zvarrë si një popull i tërë, përsëri për kater vjet.

Të qani dhe luteni për copën e bukës dhe pak drejtësi, dyerve të këtij palo -shteti. Të merrni nga syte kembet arratinë, maleve të greqisë dhe azilet e botës.

Ndaj mos merrni gurët ti bini kokës.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s