Kategori
Uncategorized

Media greke: Edi Rama mbështet Greqinë për zgjerimin 12 milje

E përditshmja greke Protothema

“E drejta e Greqisë për të zgjatur sovranitetin e saj në 12 milje detare në Ishujt Jon deri në Kepin Tainaro në Peloponez mbrohet nga kryeministri shqiptar Edi Rama“.


Mesazh për Ankaranë nga Tirana – “Greqia nuk kishte reaguar kur Shqipëria kishte zgjatur ujërat e saj territoriale në 12 milje në vitin 1990 ”, tha kryeministri shqiptar.

“E drejta e Greqisë për të zgjatur sovranitetin e saj në 12 milje detare në Ishujt Jon deri në Kepin Tainaro në Peloponez mbrohet nga kryeministri shqiptar Edi Rama“.

E nis e përditshmja greke Protothema artikullin e saj për zgjerimin e Greqisë në detin Jon.

“Menjëherë pas miratimit të dekretit presidencial, në Shqipëri shpërtheu një konfrontim politik me opozitën që sulmon kryeministrin, duke e akuzuar atë për “bisedime të fshehta” me Greqinë dhe tërheqje për të drejtat e Shqipërisë. Kjo kritikë është ushtruar gjatë gjithë periudhës së mëparshme që pasoi njoftimin e kryeministrit Grek, Kyriakos Mitsotakis, nga Parlamenti për ushtrimin e të drejtës së Greqisë. Edi Rama, i cili ra dakord me Athinën për ta referuar këtë çështje në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, akuzoi kritikët e tij si “injorantë” për hedhjen e “baltës popullore nacionaliste”.

“Kryeministri shqiptar tha se ata që e sulmuan atë po përpiqeshin të merrnin përfitime politike duke e akuzuar atë, ndërsa vuri në dukje se ishte e pamundur të arrihej një marrëveshje e fshehtë pas dyerve të mbyllura në Evropën e shekullit 21. Siç tha Edi Rama, “Greqia ka të drejtë të shtrijë ujërat e saj territoriale në 12 milje detare dhe kjo nuk ka asnjë lidhje me ndryshimin midis Athinës dhe Tiranës. “Ku distanca midis dy vendeve është më pak se 12 milje detare, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do të vendosë“, shkruan Protothema

Vlen të përmendet, shkruan e përditshmja greke, se Edi Rama komentoi se në vitin 1990, kur Shqipëria kishte vendosur të zgjaste sovranitetin e saj në 12 milje detare, Greqia nuk kishte reaguar, duke theksuar se edhe tani Tirana nuk ka asnjë arsye të përfshihet në këtë vendim të Athinës.

“Kujtojmë se tetorin e kaluar, Greqia dhe Shqipëria arritën një marrëveshje për të referuar çështjen e zonave detare në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, gjatë takimit të Ministrit të Jashtëm Nikos Dendias me Kryeministrin e vendit fqinj, Edi Rama. Z. Dendias kishte theksuar në deklaratat e tij pas takimit se “pasi kemi shqyrtuar hollësisht çështjen, kemi rënë dakord që Greqia dhe Shqipëria së bashku ta paraqesin këtë çështje në drejtësinë ndërkombëtare, në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë”, mbyll artikullin gazeta greke, Protothema, duke komentuar deklaratat e kryeministrit Edi Rama për zgjerimin e Greqisë në detin Jon.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s