Kategori
Uncategorized

Eskluzive:”Video”Komisioneri Europian për Zgjerimin, z. Varhelyi mbron hapur krimin e organizuar.

Ambasadori amerikan Donald Lu ka ngritur zërin kundër vendimeve të gjykatave shqiptare .

Fjala është për lirimin nga burgu me kusht të një emri të njohur të botës së krimit, Lulzim Berisha. Lul Berisha u lirua nga burgu për arsye të panjohura.

T’i themi gjykatave të korruptuara që kjo është e papranueshme! Duhet të indinjohemi!” tha zoti gjatë një aktivitet të organizuar në ditën ndërkombëtare kundër korrupsionit. Ngjarja ndodh pikërisht në një moment kulmor mes polemikave për nisjen e Reformës në Drejtësinë shqiptare. Berisha u ndalua në vitin 2006 në Maqedoni dhe akuzohet për disa krime.

Ai u dënua fillimisht me burgim të përjetshëm ndërsa më pas ky dënim ul në 25 vjet heqje lirie. Opinioni ka mbetur i habitur nga përllogaritjet e gjykatave, sipas të cilave Berisha lirohet, por do të vuaj dënimin me kusht.
Per me teper shikoni videon


Një tjetër mesazh vjen nga ndërkombëtarët për procesin e vettingut, që po bëhet në kuadër të reformës në drejtësi. Ditën e sotme komisioneri i Zgjerimit në BE, Oliver Varhelyi, i shoqëruar nga shefja e ONM-së Genoveva Ruiz Calavera, zhvilluan një takim me anëtarët e Komisionit të Vettingut, duke iu dhënë atyre mbështetje në misionin e tyre.
Në një reagim në “Tëitter”, Genoveva Ruiz Calavera, ka dhënë mesazhin e qartë të saj, ndërsa bëri thirrje që të ndalen sulmet e padrejta ndaj disa anëtarëve të Vettingut.
“Vizitë e rëndësishme në institucionet shqiptare të vettingut me Komisionerin @OliverVarhelyi.

Vettingu vazhdon me të njëjtin profesionalizëm dhe përkushtim për të siguruar që reforma në drejtësi të japë më të mirën për qytetarët shqiptarë. Sulmet e padrejta duhet të ndalen”, shkruan Calavera. Ndërkohë, Komisioneri i Zgjerimit, Oliver Varhelyi shkroi se BE mbështet fuqimisht procesin e verifikimit, i cili është thelbësor për integrimin e Shqipërisë.


“Takim shumë i mirë me anëtarët e institucioneve të vetingut. Unë përgëzoj profesionalizmin dhe punën e tyre të palodhur. #EU mbështet fuqimisht procesin e verifikimit, i cili është thelbësor për ta sjellë Shqipërinë më pranë BE. Reforma në drejtësi duhet të vazhdojë”, shprehet Varhelyi.
Pra Donald Lu diskriminon dhe qorton rëndë vendimin dhe gjyqtaren Anita Mici për lirimin nga burgu me kusht të një emri të njohur të botës së krimit, Lulzim Berisha.
Ju bëjmë me dije se Lul Berisha u lirua nga burgu për arsye të panjohura dhe janë konsideruar korruptive Donald Lu
Me vendimin e sajë Brunilda Bekteshi ka favorizuar gjyqtaren Anita Mici duke vendosur konfirmimin në detyrë të Gjyqtares.
Këto fakte janë të tmerrshme zonja Bekteshi I bënë karshillik edhe shtetit Amerikan dhe del kundër deklaratës së Ambasadorit amerikan Donald Lu , i cili ka ngritur zërin kundër vendimeve të gjykatave dhe ka folur hapur për veprimtari korruptive për këtë rast.
Pra me pak fjalë në dukje peshqit e mëdhenjë kanë zaptuar kupolën e drejtësisë Shqiptaredhe jo me te luftohet ashtu sic pretendohet nga mbar bota .
Por këtë krim e mbron në një reagim në “Tëitter”, Genoveva Ruiz Calavera, ka dhënë mesazhin e qartë të saj, ndërsa bëri thirrje që të ndalen sulmet e padrejta ndaj disa anëtarëve të Vettingut.
Pra duket qartë që Oliver Varhelyi është në favor të personave të cilët mbrojnë krimin

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s