Kategori
Uncategorized

Zgjerimi i Greqisë me 12 milje në Jon, Henze: Ja ç’fshihej pas udhëtimit të Ramës në New York

Këshilltari politik në partinë CDU të kancelares Angela Merkel, bie në dakordësi me akuzat e ish-presidentit Bujar Nishani, se kryeministri Edi Rama është shndërruar në avokatin e Greqisë për zgjerimin me 12 milje në detin Jon.

Në një postim në “Twitter”, Martin Henze shkruan se Rama iku në Amerikë jo për të siguruar vaksinën anti-Covid, sikundër pretendon, por për të takuar përfaqësues të komunitetit grek, si Alexandros Karloutsos, dhe për t’i dhënë mbështetje për zgjerimin e kufijve detar.

Ai gjithashtu shtron pyetjen nëse Shtetet e Bashkuara janë shpërblyer për këtë vendim, duke marrë parasysh se Alexandros Karloutsos njihet si ndërlidhës midis Shtëpisë së Bardhë dhe komunitetit greko-amerikan.

Më 5 dhjetor, Rama lajmëroi se ishte nisur drejt SHBA-ve në kërkim të vaksinës kundër Covid-19. Në tre ditë, nuk pati asnjë lajm nga zyra e shtypit të kryeministrit, se kë kishte takuar dhe si po i kalonte ditët kreu i qeverisë.

Ulja në tavolinë e Ramës me Alexandros Karloutsos, u zbulua për publikun nga Lapsi.al. Në lidhje me këtë takim, kryeministri nuk u prononcua asnjëherë.

Postimi i Martin Henze në “Twitter”:

Bujar, Rama është takuar disa ditë më parë në New York me përfaqësues të nacionalistëve, komunitetit grek në SHBA…Pse mendoni vallë? Pse jo me komunitetet shqiptare?! Ai i ka bërë një favor shumë të madh grekëve, dëshiron që t’i dhurojë sa më shumë territor shqiptar. Të drejtat e peshkimit, burimet minerale, të drejtat territoriale që i ka dhuruar…A ka marrë dhuratë në SHBA për këtë vendim? Nuk ka pasur asnjë ekzaminim të Shqipërisë, deri në çfarë mase ka burime minerale në territor kombëtar apo nëse peshkimi ka disavantazhe…

mapo.al

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s