Kategori
Uncategorized

Ne çeshtjet madhore ku vihet ne diskutim sovraniteti i vendit , ne se nuk ka transparence, ka vetem tradheti.

Gjeneral Hysen Arapi.

Dhe kjo jo vetem duhet thene me ze te larte, por duhet te behet çeshtje e opinionit publik , te ftohet ai ne nje reagim te fuqishem per te parandaluar rrezikun qe i kanoset vendit .

 • Çeshtja e detit me Greqine eshte sot sfida me e madhe me te cilen ballafaqohen shqiptaret.
  Ne kete ceshtje kane deshtuar te gjitha palet, ku here per pa aftesine e specialisteve dhe here nga zelli per te mbyllur disa llogari, me shume se ceshtja e detit, ka qene çeshtja e pushtetit.
  ▪️Çu bene ato komisionet e famshme te negocimit me palen greke???
 • ▪️Si deshtuan negocimet ? Per cilat shkaqe ?
  ▪️Ideja e kujt ishte dergimi i ceshtjes ne gjykaten nderkombetare ?
  ▪️Si ka mundesi qe pothuajse te gjitha palet bien dakord per ta derguar ceshtjen ne gjykaten nderkombetare, ne nje kohe qe Greqia ndryshoi rregullat e lojes me zgjerimin nga 6 ne 12 milje te kufirit detar, ( kur me Italine e ka 6 milje !!!)e kur dihet se ne çdo lloj gjykate do te jemi te humbur per shume aresye , ku me kryesorja mbetet niveli i larte i perfaqesuesve dhe pervoja thuajse mbi 100 vjecare e grekeve ne keto ceshtje.
  🔹Ne se Greqia e ka zgjidhur me konsensus ceshtjen ZEE me Egjiptin e Italine, perse te mos e zgjidhte dhe me Shqiperine ,aq me teper kur sot flitet per marredhenie te shkelqyera e miqesi te madhe mes dy vendeve ??
  ▪️Perse nuk permendet me Gjykata Kushtetutese e cila me te drejte rrezoi marreveshjen e pare ?
 • ▪️Kush ka te drejte te shkele apo ti anashkaloje ato vendime .Ku jane ata patriotet qe slane studio televizive pa mallkuar marreveshjen e qeverise se meparshme e tani heshtin si fija e barit apo nen ze belbezojne se gjendja eshte serioze e duhet rritur vigjilenca.( cfare hipokritesh)!
  🌑Po gjendja eshte vertete shume serioze dhe ajo qe e shpeton eshte qe Shqiperia nje minute e me pare te terhiqet nga bisedimet , derisa Greqia te rikthehet ne pozicionin e meparshem, te dy vendet te largohen perfundimisht nga idea e zgjidhjes se çeshtjes nga nje gjykate nderkombetare ,qe do te rezultonte nje katastrofe e vertete per Shqiperine e me pas me krijimin e kushteve te rifillonin bisedimet dypaleshe per ndarjen e zonave ekskluzive ekonomike mes dy vendeve. 🔹Kufiri detar me Greqine eshte i percaktuar dhe ska nevoje per asnje lloj diskutimi apo marreveshje.
  ▪️Cdo gje tjeter bie ere, qe shqiptaret nuk duhet ta durojne.
  ▪️Shqiperia nuk mund te behet kurban i askujt, e te perdoret si precedent per perfitime te nje shteti ndaj nje shteti tjeter ne percaktimin e kufirit detar apo percaktimin e ZEE.
  ▪️E ne se te tjeret I zgjidhin keto probleme siç ka treguar koha jo e larget me forcen e armeve, Shqiperia nuk e ka kete luks, ndaj e vetmja gje mbetet thirrja e ndergjegjes kombetare dhe reagimi i fuqishem per te ndaluar kete maskarade ende te pakonsumuar plotesisht.
 • 🔹Kjo eshte sfida e rradhes per shqiptaret te cilet duhet te zgjedhin mes krenarise dhe poshterimit, ndermjet patriotizmit te vertete apo pranimit kokeulur te tradhetise se rradhes.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s