Kategori
Uncategorized

Sa kushton një jetë njeriu në Shqipëri?

Sa kushton një jetë njeriu?

Vërtet , se kjo pyetja ka rëndësi , sa kushton një jetë njeriu ?

Në Amerikë kushton sa ngjyra e lëkurë së tij .

Në Skandinavi kushton sa jeta e një ministri .

Në Kolumbi kushton sa pesha e pushtetit .

Në Korenë e Veriut kushton sa një kërcitje gishtash e Liderit të përjetshëm .

Po sa kushton një jetë shqiptari ?

Shqiptarët riprodhohen çdo ditë , do muaj e çdo vit , po fytyrat që qeverisin janë të njëjtat prej 20-30 vjetësh .

Shqiptarët janë një komb emigrantësh , po përfaqësohen nga një familje mafiozësh .

Shqiptarët janë një popull i varfër , por kanë nxjerrë dhe një grusht miliarderësh .

Shqiptarët marrin pjesë në konkurse , por fitojnë gjithmonë të tjerët .

Shqiptarë kanë prona , por nuk i gëzojnë dot .

Shqiptarët jetojnë në demokraci , po vota u blihet dhe u vidhet .

Shqipëria është një vend ku qytetarët e vet janë të pabarabartë . Para ligjit , para policit , para tatimeve , para shkollimit , para shanseve dhe përfitimeve .

Prandaj dhe jeta e një shqiptari nuk vlen sa jeta e një shqiptari tjetër .

O sa mirë me kenë shqiptar , në Shqipëri nuk ka të njëjtin kuptim për të gjithë . Për një grup të vogël , “ me kenë shqiptar ” është më mirë se për të tjerët .

Robert Aliaj/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s