Kategori
Uncategorized

Sinjali paralajmërues i fshehur i trupit – kështu që ju të dini nëse mëlçia juaj është plot toksina


Mëlçia është një nga organet më të rëndësishme të trupit. Theshtë ai që ruan sheqerin, yndyrën dhe vitaminat, është ai që rregullon metabolizmin dhe është ai që pastron toksinat që kanë hyrë në trup – kjo është arsyeja pse mëlçia zakonisht quhet edhe qendra e pastrimit të trupit.

Me fjalë të tjera, një mëlçi e shëndetshme është thelbësore për shëndetin dhe mirëqenien e mirë – dhe për këtë arsye është e rëndësishme që ne të kujdesemi për të. Këtu janë disa shenja paralajmëruese që mund të tregojnë probleme të mëlçisë.

Mund të ketë shumë arsye të ndryshme pse mëlçia nuk funksionon si duhet – përfshirë mbipesha, konsumimin e tepërt të alkoolit ose që ju të merrni ushqime të këqija me toksina që mëlçia nuk mund t’i filtrojë përfundimisht.

Nëse mëlçia nuk mund ta bëjë punën e saj siç duhet, ajo vërehet përmes disa simptomave të ndryshme. Mund të ndryshojë në njerëz të ndryshëm – por këtu janë disa simptoma që mund të jetë mirë të njihen dhe që mund të tregojnë, për shembull, mëlçi yndyrore, cirroza ose inflamacion të shkaktuar nga hepatiti.

 1. 🌑Siklet në pjesën e sipërme të barkut Nëse yndyrna të ndryshme zmadhojnë mëlçinë, mund të ndjeni një presion kundër kafazit të kraharorit dhe pjesës së sipërme të stomakut.
 2. 🌑Ju gjithashtu mund të merrni gaz dhe të ndjeni fryrje në stomak. Lodhje kronike
 3. 🌑Ne të gjithë lodhemi ndonjëherë – por nëse ndjeheni vazhdimisht të lodhur dhe të rraskapitur, madje edhe nga aktivitete të thjeshta, kjo mund të jetë një shenjë e problemeve të mëlçisë.
 4. 🌑Atëherë është mirë nëse shkoni te mjeku dhe ekzaminoni veten. Burimi i figurës: Shutterstock
 5. Ndryshimet e lëkurës Nëse lëkura fillon të marrë një nuancë të verdhë, mund të jetë një shenjë që keni probleme me mëlçinë, pasi tregon sasi të tepërt të bilirubinës në trup dhe gjak. Ju gjithashtu mund të merrni infeksione të lëkurës dhe kruajtje.
 6. Të përziera Kur mëlçia nuk po funksionon siç duhet, është e zakonshme që ju të bëheni të përzier, jo më pak pasi keni ngrënë ushqime të yndyrshme. Ju gjithashtu mund të ndjeheni të trullosur, të vjella dhe të keni diarre. Burimi i figurës: Shutterstock
 7. Jashtëqitjet dhe urina Nëse keni pasur probleme me mëlçinë për një kohë, jashtëqitjet tuaja mund të ndryshojnë në një nuancë më të pangjyrë, ose të bardhë. Urina gjithashtu mund të bëhet e errët.
 8. Dhimbjet e muskujve Nëse merrni mavijosje lehtë, nëse këmbët dhe pjesët e poshtme të këmbëve ju fryhen ose nëse keni dhimbje në muskuj dhe nyje, kjo mund të tregojë se mëlçia nuk funksionon mirë dhe nuk mund të funksionojë siç duhet. Burimi i figurës: Shutterstock
  Nëse dyshoni se keni probleme me mëlçinë, gjithmonë shkoni te mjeku dhe ekzaminohuni. Një ide tjetër e mirë për të parandaluar sëmundjet është që të keni gjithmonë zakone të mira ushqimore, të mbani poshtë alkoolin dhe duhanin dhe të ushtroni shumë.

20% e njerëzve pa vetëdije vuajnë nga sëmundja e mëlçisë yndyrore! Këtu janë simptomat:


Mëlçia është një nga organet tona jetësore, ajo luan një rol thelbësor në prishjen e yndyrnave dhe ushqimeve të tjera, çlirimin e enzimeve dhe tëmthit, dhe ruajtjen e vitaminave të tretshme në yndyrë.

Fatkeqësisht, grumbullimi i shumë dhjamit në mëlçi pengon funksionimin e duhur të tij dhe mund të çojë në sëmundje të tjera si dështimi i zemrës.
Jo vetëm që konsumimi i tepërt i alkoolit mund të shkaktojë këtë sëmundje, këtu janë shkaqet e tjera:

 • marrje e ulët e proteinave
 • mbipesha Hollësi anormale
 • mjekim i vazhdueshëm
 • diabeti Shtatzënia
 • mungesa e vitaminave
 • nivele të ulëta të disa enzimave
 • mungesa e mineraleve Ekziston një eliksir që është i shkëlqyeshëm për të riparuar mëlçinë: Përbërësit:
 • 1 litër qumësht 1 lëng limoni Përgatitja: Sillni qumështin në një enë, dhe kur ta hiqni nga zjarri, derdhni lëng limoni. Llokoçis mirë, pastaj lëreni mënjanë.
 • Në fund, kullojeni hirrën, e cila precipiton.
 • Vendoseni këtë në frigorifer.
 • Ju mund të hani gjizë të precipituar, por efekti rigjenerues i mëlçisë është në hirrë, sa më shumë ta hani atë, aq më mirë bëni me mëlçinë tuaj.

5 gjërat që shkatërrojnë veshkat! Më mirë mos i bëni këto!


Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme për shëndetin tonë. Filtron toksinat nga trupi, duke hequr qafe ujin e tepërt. Sidoqoftë, shumë njerëz e injorojnë faktin se duhet t’i kushtojnë vëmendje shëndetit të veshkave. Shumë njerëz kanë zakone të këqija që kontribuojnë në sëmundjen e veshkave.

Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë zakonet e këqija që duhet patjetër të ndaloni nëse doni të mbani veshkat tuaja të shëndetshme për aq kohë sa të jetë e mundur.

Konsumi joadekuat i ujit
Nëse nuk pimë mjaftueshëm ujë, veshkat tona mund të rrezikohen. Funksioni kryesor i veshkave është të kullojnë mbeturinat metabolike nga trupi dhe të ekuilibrojnë qelizat e kuqe të gjakut në trupin tonë. Nëse nuk hidratohet si duhet, rrjedha renale e gjakut zvogëlohet ndjeshëm. Kjo nga ana tjetër çon në akumulimin e toksinave në trup.

Mbajtja e urinës
Ne shkojmë në tualet kur na duhet, nuk duhet ta zgjasim këtë proces. Hydronephrosis (kalimi i urinës në veshka) bën presion mbi veshkat dhe çon në dështimin e veshkave.

Marrja e tepërt e natriumit

Ka shumë natrium në kripë dhe shumica e marrjes sonë të natriumit duhet të përjashtohet. Veshkat e kanë të vështirë të përballen me kaliumin, i cili mund të çojë në stres afatgjatë. Statistikat tregojnë se 90% e njerëzve konsumojnë më shumë kripë sesa u nevojitet.

Konsumi i tepërt i kafeinës
Kur kemi etje, shpesh kërkojmë pije të tilla si pije alkoolike dhe pije freskuese me kafeinë. Kafeina mund të çojë në dëmtime të veshkave pasi rrit presionin e gjakut.

Konsumi i tepërt i analgjezikëve
Ato mund të shkaktojnë efekte anësore serioze. Ekspertët paralajmërojnë që përdorimi i qetësuesve të dhimbjeve zvogëlon vëllimin e gjakut dhe dëmton funksionin e organeve në planin afatgjatë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s