Kategori
Uncategorized

Liria në rrezik:

100 dite ne protestë.

Liria në rrezik: mbledhje fondesh për luftëtarët e demokracisë në Bjellorusi!

26 vjet me Lukashenkon janë shumë – tani njerëzit e Bjellorusisë kanë nevojë për solidaritetin tonë në luftën e tyre për liri!
Situata për demokracinë në Bjellorusi është serioze.

Alexander Lukashenko është në pushtet në vend që nga viti 1994. Ai është thirrur nga shumë që të jetë diktatori i fundit i Evropës.

Në zgjedhjet e manipuluara, Lukashenko mori përsëri fitoren me 80% të votave.

Pas shpalljes së rezultateve të zgjedhjeve, mijëra protestues dolën në rrugët e Minskut për protesta paqësore. Ata janë trajtuar nga policia me dhunë, gaz lotsjellës dhe arrestime.

Koha e Lukashenkos në pushtet duhet të marrë fund. Të drejtat e njeriut duhet të respektohen. Dhuna duhet të marrë fund. Së bashku me partnerët tanë në Bjellorusi, ne po luftojmë për demokraci dhe liri në Palme Center.

Sa zgjedhje të lira dhe demokratike keni votuar? Shtojini ato dhe dhuroni 10 korona për çdo zgjedhje, ose jepni 100 korona për luftën për liri. Për Bjellorusët, kjo është ende një përpjekje që po kundërvihet me dhunë dhe shtypje. JU mund të ndihmoni në ndryshimin!

Qendra Palme mbështet forca progresive dhe demokratike si në politikë ashtu edhe në shoqërinë civile në Bjellorusi. Me ndihmën e mbështetjes suaj, ata mund të vazhdojnë luftën e tyre për një Bjellorusi të lirë.

Swisha mbështetjen tuaj në 123 240 60 72 – shënoni dhuratën me “Belarus”.
Plusgiro: 570-2

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s