Kategori
Uncategorized

“Fitorja e lehtë për Trump”.

Robert C. Cahaly parashikoi gjithashtu shpërndarjen e saktë zgjedhore, megjithëse parashikimi për të cilin shtetet u shpërndanë zgjedhësit përmbante disa pasaktësi, shkruan The New York Times.

Edhe këtë vit, Cahaly parashikon një “fitore të lehtë” për Trump, pasi ai beson se Trump do të fitojë Florida, Arizona dhe Karolinën e Veriut, dhe se do të jetë jashtëzakonisht edhe në Pensilvani dhe Michigan, me një avantazh të vogël për Trump.

Sipas sondazhit të fundit të Grupit Trafalgar.

🌕 Trump aktualisht kryeson me 49.7 përqind të votave në nivelin kombëtar,
🌑 ndërsa shifra përkatëse për Biden është 45.4 përqind.
Se Trafalgar Group u takua kaq drejtë në 2016, beson Cahaly, është për shkak se ai mat në një mënyrë tjetër – dhe kështu merr një rezultat tjetër.

Sidoqoftë, ai nuk dëshiron të tregojë saktësisht se si mat.

Raghavan Mayur në institutin e matjes TechnoMetrica gjithashtu parashikoi një fitore Trump në 2016.

Ai thotë se sekreti për të marrë rezultate sa më të sakta të opinionit është të matni entuziazmin e votuesve për kandidatët. https://acdn.adnxs.com/ast/safeframe/static/0.28.1/html/safeframe-v2.html

– Institutet e tjera të opinionit jetojnë në një flluskë, në atë flluskë nuk kishte entuziazëm për Trump 2016. Njerëzit menduan se takimet e fushatës nuk kishin rëndësi, i thotë ai  Times.

Përkundër asaj që kanë treguar sondazhet e tjera, Mayur thotë se ka më pak entuziazëm për Joe Biden këtë vit sesa kishte për Hillary Clinton në 2016 – por që është e njëjtë për Trump si herën e kaluar.

Ndryshe nga Robert Cahaly, megjithatë, Raghavan Mayur nuk dëshiron të tregojë një fitues të sigurt këtë vit. 

– Do të jetë një garë shumë e barabartë. Trump mund të rizgjidhet, tha Mayur për Miami Herald.

Disa kompani lojrash vunë në dukje se shanset për kandidatët kanë ndryshuar në favor të Trump.

Në panairin e basteve Betfair, shanset për një fitore Trump kishin rënë nga 2.75 në 2.5 në 10.30 të martën në mëngjes. Shanset për Joe Biden ishin rritur nga 1.50 në 1.57.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s