Kategori
Uncategorized

Nuk te tha as PD e as Berisha e Basha o Jozi qe te silleshe si Djall me te persekutuarit politike.

nga Adriatik R. Dosti/

Nuk ta ka fajin PD e as Basha qe idhtari yt Berisha nuk la per se gjalli asnje testament, porosi e amanet per te te zgjedhur ty si Kryetare te PD e jo Bashen…ok…

E mjera Jozefine….

Sinqerisht me ka ardhur keq kur ndonje i persekutuar i vertete politik ne Shkoder apo edhe ndonje Artist i mrekullueshem shkodran me kane kundershtuar kur ne krye te heres une publikisht kam shkruar disa here hapur e me fakte e argumenta llogjike se c’perfaqesojne e kujt i sherbejne veprimet e qendrimet e here pas hereshme te ish nenkryetares se PD dhe ish Kryetares demokrate te Parlamentit shqiptar znj. Jozefina Topalli…

Nejse …pune e tyre…por tashme dalja hapur e heqja e maskes prej vete Jozefines nuk le kurrfare shtegu te kundert mendimi pervecse si Jozefina e si Majlinda Bregu e se fundi edhe aguridhja Rudina Hajdari jane produkti me i keq e me antidemokratik qe PD ka prodhuar ndonjehere ne jete-politiken e saj 30 vjecare…

E mjera Jozi…

Nuk ta ka fajin PD e as Basha qe idhtari yt Berisha nuk la per se gjalli asnje testament, porosi e amanet per te te zgjedhur ty si Kryetare te PD e jo Bashen…ok…

Nuk ta ka fajin as Basha e as PD qe ti ke kohe qe vjell helm e vrer kunder tyre dhe per inat te sime vjehrre ke kohe qe po fle me ”Mullixhiun”…

Nuk ta ka fajin askush o Jozi qe ti pranove dikur per pseudonim ne kohen e luges se corbes se prishur ”Dizenjatoren”…ndofta e shtyre edhe nga fakti se pseudonimet e tjera si Piktori, Bojaxhiu, Peneli, Telajua, etj etj ishin zene nga tjeterkush prej kohesh miq e shoke e mikesha te tute e te sojit tend sigurisht…

Nuk te tha as PD e as Berisha e Basha o Jozi qe te silleshe si Djall me te persekutuarit politike kur ti dora vete duke qene nje nga tre kreret e larte te shtetit shqiptar pak vite me pare jo vetem qe s’denjove ti prisje asnjehere ne takim per hallet e problemet e tyre te shumta por me keq e me poshter akoma …dhe edhe urdher qe ti perzinin nga holli e koridori ku po prisnin me ore te tera per te takuar ty …bashkevuajtesen e tyre e ”biografikeqen” e llojit te tyre …por me kot …

O zot sa keq e sa shemtuar tingellon tashme ajo shprehja ”lapidar” e jotja ne krye te Parlamentit moj Jozefine …kur i urdherove Rojet e Bodigardet reth teje per me e terhjeke prej zhelesh dikend qe nuk para te pelqente fort ty…ku -ku per mue thojn shkodranet e mire e te mencur ne kesi rastesh o Jozi…

Nuk ta ka kush fajin o Jozi qe menjehere pas zgjedhjes se Bashes si kryetar i PD …ti nuk le konference shtypi pa dale here ne krah te Patozit e Bodes mercenar me pagese e here ne krah te Imamit te 97 e te Rrulit – skuth e uriahip …

Nuk ta ka fajin as PD e as Basha o Jozi pse ti me urdher e porosi direkte te perca-sunduesit te kuq e shejtan-djallit Rama ngrite celulen anti-demokratike ne Shkoder duke u maskuar pas biografise, persekutimit e karieres tende te larte ne krye te pushtetit te PD per vite me radhe…dhe duke e kthyer tashme fatkeqesisht Shkodren Djepin e demokracise e te shqiptarizmes ne nje fole te felliqur te neo-komunizmit banal te kelyshit te kuq Rama .

Ndaj dhe Tom Doshet e kodoshet e kuq e mavi qe zaptuan Shkodren jane pjelle e jotja dhe e Rames ne qytetin historikisht antikomunist shqiptar …dhe e askujt tjeter …

Edhe propozimi, propaganda e mbeshtetja qe Shkodra te kishte ne krye te saj nje drogaxhi e nje te denuar nga drejtesia italiane si Valdrin Pjetri qe ishte gjithashtu nje nga te preferuarit e Rames e te bandes se tij te Rilindjes e ka zanafillen pikerisht tek ty e tek askush tjeter moj mjeranja Jozefine….

Nuk ta ka fajin askush Jozefine pse ti preferove dhe ishe e ”nderuar” qe tet bir ta rregulloj me nje alamet goxha pune diku neper zgeqet e pusht-pushtetit te tij pikerisht dora vete Edi Rama…

Nuk ta ka fajin askush moj Jozefine qe vazhdimisht shume e ”rrevoltuar dhe e pa kenaqur” s’le vend pa vjelle helm e vrer kunder PD e Bashes dhe i del pothuajse hapur ne krah e ne mbeshtetje pothuajse per cdo gje banditit Rama… e bandes se tij ”Rilindase”…

Shqiptaret nuk i kane asnje faj e asnje borxh edhe asaj pjese te gjakut e rrethit tend familjar te perfaqesuar nga Kolec Topalli qe ju la pas si ”tashegimi” letrare , historike e albanollogjike nje pacavure -veper te tijen ku jo vetem qe ”verteton e i bind shkencerisht” se gjuha shqipe asgje nuk ka te veten e origjinale … por eshte me baze dhe prejardhje serbo-sllave…[???]….

Ndaj askush nuk besoj se eshte cuditur o Jozi kur degjoj e mesoi lajmin e krijimit te nje Partie te re politike ”te djathte” me ty ne krye
…dhe a e di pse ?

Sepse ju soji – lloji juaj bastard nje e dy e kete pune keni …e shihni qe Dhelpra si kap dot rrushte dhe hopp e menjehere filloni e thoni….qenkan te pa bere e s’jane per mua …

Sepse ju jeni soji i lindur tinzar bukshkalesh e mos mirenjohesish prandaj…

Ndaj Partia jote e re nuk krijohet pikerisht tani e per inat te Bashes jooo por krejtesisht per hesap te Edi Rames e ne prag – zgjedhjet e Prillit te ardheshem ndaj shqiptaret nuk jane aq budallenj sa te mos kuptojne kete lloj bythelepirje neveritese e te peshtire tenden sikurse edhe kete trashesi mendore e morale te pa fytyresise tende te kah-hereshme …

Perpara teje te njejten gje beri edhe Bamir Topi e pastaj pas tij radhazi te gjithe ju te tjeret qe nga Patozi …Murrizi e se fundi edhe TI …ani se perpara jush e pat provuar edhe Blushi por qe fatkeqesisht Libra e tij ju shnderrua ne Fletore bakalli …e ne menyre fare qesharake po tenton ta provoje edhe Rudina e Fatmires por e pengon gjuha shqipe te shkreten ndaj eshte zotuar se pas takimeve te shumta me qytetare e shtetas shqiptare ka vendosur me pare te jape provimin e gjuhes shqipe e me pas edhe te krijoi partine e saj te re…”te djathte” sigurisht…

Dhe tek rri e mendoj gjithe ci ke marre e ci ke bere asaj PD e asaj Shqiperie TI e para moj mjeranja Jozefine nuk e di pse me kujtohen qartesisht fare disa vargje brilante te Korifeut e Viganit te Kombit tim At Gjergj Fishtes se pa vdekshem dedikuar pikerisht soji-llojit tuaj pervers …

Rriqna t’ndyt mikrobe t’kqi
…qe te mjeres moj Shqipni
Kthellte hi i keni n’mushkni
…pa dhimb gjakun tu ja pi
Por der kur bre Batakci ?

A.R.DOSTI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s