Kategori
Uncategorized

Nuk ka plan të karantinojmë Stokholmin.Ministri i Mbrojtjes: Mbajeni kokën të ftohtë kur përhapen lajme të rreme për koronën dhe Suedinë

Peter Hultqvist , Ministri i Mbrojtjes

Tani është duke u zhvilluar një luftë ndërkombëtare informacioni.

Fatkeqësisht, deklaratat e rreme si “Stokholmi në karantinë” bëhen pjesë e kësaj.

Paniku i ndërgjegjshëm dhe i qartë i dezinformimit global po zhvillohet në vazhdën e shpërthimit të Corona. Qëllimi është, natyrisht, të minojë, mashtrojë dhe të krijojë dyshime në lidhje me vendimet nga autoritetet dhe qeveria.

Situata e krizës hapet për forca të ndryshme për të luajtur me frikën dhe shqetësimet e njerëzve. Dhe ato forca nuk hezitojnë.

Lajmet dhe pretendimet e rreme mund të thurren në artikuj që gjithashtu përmbajnë informacione plotësisht të sakta. E vërteta dhe gënjeshtrat janë të përziera në një përzierje që mund të jetë e vështirë për tu zgjidhur.

Këndet e ndërgjegjshme përdoren në tituj dhe preampes jo për të krijuar interes, por për të filluar një lloj të caktuar axhende. Ata shpesh u pëlqen të luajnë në atë që krijon mosbesim dhe pesimizëm në lidhje me aftësinë e shoqërisë për të trajtuar krizën.

Në një mënyrë të sofistikuar, gërshetimi në mesazhe direkte ose indirekte që qeveria dhe autoritetet po veprojnë në një axhendë të fshehur është pjesë e kësaj strategjie. Një shembull i tillë është se një sit i ekstremizmit të krahut të djathtë suedez aktualisht po përpiqet të përhapë deklaratën e mëposhtme si pjesë e një artikulli që merret me çështje të tjera që lidhen me krizën e Corona.

“Në të njëjtën kohë, një menaxher i grupit në mbrojtjen e shtëpisë thotë se po bëhen përgatitje për një vendim të mundshëm për të karantinuar Stokholmin, të cilin policia nuk pritet të jetë në gjendje ta ekzekutojë vetë.”

Asnjë planifikim i tillë nuk është në proces. Asnjë urdhër i tillë nuk është lëshuar për shoqatat e mbrojtjes në shtëpi. Atëherë dikush mund të vërë në dyshim qëllimin prapa përhapjes së këtyre llojeve të pretendimeve nga burime që janë gjithashtu të pamundura të verifikohen.

Mund të jetë vetëm për dy gjëra. Përhapja e imazhit të një lloj planifikimi misterioz që po ndodh pas shpinës së qytetarit dhe për të kontribuar me vetëdije për shqetësimin dhe dyshimin.

Tani është duke u zhvilluar një luftë ndërkombëtare informacioni. Fatkeqësisht, deklaratat e rreme si “Stokholmi në karantinë” bëhen pjesë e kësaj.

Në përgjithësi, bëhet fjalë për vendin nga vjen virusi, kush është përgjegjës për pandeminë dhe kush është i veprueshëm dhe kush është i dobët. Lufta zhvillohet në lloje të ndryshme të mediave, nga të cilat media sociale është një arenë.

Megjithëse Suedia nuk është një objektiv kryesor në këtë konflikt, zhvillimet në vendin tonë komentohen. Në një sit që flet rusisht nga Azerbadjan, Suedia shënohet si një vend që ka hequr dorë nga lufta kundër virusit. Thuhet se “studiuesit suedezë pretendojnë se virusi është i padëmshëm”, që është një pretendim plotësisht i pabazë.

RIA Novosti ruse vë në pikëpyetje aftësinë e Suedisë për t’u marrë me shpërthimin e viruseve dhe në kinezët Global Times, Suedia konsiderohet të jetë një “vrimë e zezë e kapituluar për virusin dhe e cila duhet të dënohet nga BE”. Sitet e shpejta të krahut të djathtë në Suedi u varën shpejt.

Kjo është se si shpaloset në një luftë informative në të cilën SH.B.A. është akuzuar për angazhim në kërkime që njihet si një burim i dyshuar në laboratorë specifikë kërkimi në Ukrainë, Kazakistan dhe Gjeorgji. 

Për më tepër, kjo fushatë është e ngjashme me operacionin e vjetër të KGB-së dhe Stasis që laboratorët amerikanë ishin prapa infeksionit HIV. 

Në luftën e informacionit nuk është e rëndësishme të keni gjithmonë të drejtë. Pa qëllimin është shpërndarja e informacionit që e bën të vështirë marrjen e një vendimi. Sasia e informacionit dhe teoritë e komplotit duhet të largojnë ato që janë fakte të sakta.

Hap pas hapi, përqendrimi zhvendoset nga tregjet kineze të kafshëve që ekspertiza ndërkombëtare beson se të gjitha filluan – në ngjarje krejtësisht të ndryshme dhe konspirative. 

Ne gjithashtu kemi parë veprime të ngjashme, për shembull në lidhje me sulmin e helmit në Salisbury, Angli, ku Suedia dhe vendet e tjera u identifikuan si burime të dyshuara të helmit. Natyrisht një deklaratë absolutisht e pabazë.

Në raste si këto, është e rëndësishme të mbani kokën të ftohet, të vini në dyshim qëllimin e llojeve të ndryshme të të ashtuquajturave informacione dhe interesat e të cilave përfitojnë. Por është gjithashtu e rëndësishme të mos përhapet thashethemet dhe cilat mund të jenë dezinformatat më tej.

Qeveria i bazon vendimet e saj në një themel shumë të fortë si në ato që thonë Agjencia e Shëndetit Publik dhe ekspertët e tjerë. Shtë çështje për të mbajtur një ekuilibër ku ajo që qëndron në shkencën dhe dijen e veshur duhet t’i paraprijë alarmizmit.


Peter Hultqvist , Ministri i Mbrojtjes (S)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s