Kategori
Uncategorized

Påskhälsning från Ulf Kristersson.Përshëndetje e Pashkëve nga Ulf Kristersson

Përshëndetje e Pashkëve nga Ulf Kristersson

Vänner,

Det har varit intensiva veckor som lett fram till den nu kommande påskhelgen. Coronakrisen har försatt Sverige i ett akut läge. Sjukvården är mycket ansträngd och det befaras bli värre. Många människor har dött och fler har tvingats säga farväl till en nära anhörig.

Ekonomin har också tvärnitat. Företag som blomstrade för bara några veckor sedan går nu på knäna och antalet konkurser ökar. Moderaterna har under den senaste tiden gjort allt vi kan för att dämpa konsekvenserna av coronakrisen. 

Vi har varit pådrivande i riksdagen när regeringen varit för långsam, och medverkat till att upprätta ett statligt beredskapslager för sjukvården, slopat fribelopp för vårdstudenter samt skapat krispaket med riktade resurser till svenska jobb och företag. Moderaterna har också begärt provtagning och extra stöd till kommuner och regioner samt en nationell samordning av skyddsmaterial. 

Det har varit nödvändiga beslut för att begränsa smittspridning, för att klara av sjukvården och rädda svenska företag och jobb. Allt det här ska vi ta med oss. Jag är övertygad om att vi med gemensam styrka och ansträngning kan klara detta. Det är en styrka hos Moderaterna: Vi fortsätter att vara en konstruktiv kraft när det behövs som mest.

Mycket har också förändrats i sviterna av coronaviruset. Dagliga kontakter och möten har flyttats till konferenssamtal och digitala samtal. För några veckor sedan skulle 1400 moderater ha samlats i Örebro för vårt Sverigemöte. På grund av coronakrisen blev det inte så. Istället höll vi ett digitalt möte och tillsammans gjorde vi det bästa av situationen. Och nu går flera planerade seminarium att ses löpande i efterhand i form av M-talks som sänds på Moderaternas youtube-kanal.

En ljuspunkt mitt i allt mörker är vardagshjältarna som finns överallt i Sverige. Hela påsken jobbar tusentals läkare, sjuksköterskor, undersköterskor och annan vårdpersonal med att hjälpa alla dem som nu är sjuka. Andra gör allt de kan för att begränsa smittspridningen. De förtjänar vårt stöd och vår uppskattning. 

Jag vill rikta ett stort tack till alla er som gör vad ni kan för att vi gemensamt ska ta oss igenom den här krisen. Här finns goda skäl för hoppfullhet! För nu gäller det att hålla modet uppe. Som människa och som land. Att se hoppet och blicka framåt. Det kommer en dag efter krisen. Tänk på det också.

Jag vill ta det här tillfället att önska alla medlemmar i Moderaterna en fin påskhelg. Själv ska jag ladda batterierna i Strängnäs under påsken, vara med Birgitta, barnen och hunden. Och äta ett och annat ägg. Men tyvärr inte tillsammans med mormor och farmor. Dem tar vi med på FaceTime. 

Ta hand om er och om varandra,

Image

Glad påsk.


miq,

Javët kanë kaluar deri në fundjavën tjetër të Pashkëve. Kriza e kurorëzimit e ka lënë Suedinë në një emergjencë. Kujdesi shëndetësor është shumë i tendosur dhe ka frikë të përkeqësohet. Shumë kanë vdekur dhe shumë janë detyruar të thonë lamtumirë të një të afërmi.

Ekonomia gjithashtu ka lulëzuar. Kompanitë që lulëzuan vetëm disa javë më parë tani janë në gjunjë dhe numri i falimentimeve po rritet. Kohët e fundit, të moderuarit kanë bërë gjithçka që mundemi për të kufizuar pasojat e krizës së kronit.

Ne kemi qenë një forcë lëvizëse në Parlament, kur qeveria ka qenë shumë e ngadaltë dhe ka ndihmuar në ngritjen e një spitali shtetëror për kujdesin urgjent, lanë para falas për studentët infermierë dhe krijuam një paketë krize me burime të synuara për punë dhe kompani suedeze. Moderatorët gjithashtu kërkuan marrjen e mostrave dhe mbështetje shtesë për bashkitë dhe rajonet, si dhe koordinim kombëtar të materialeve mbrojtëse.

Janë marrë vendime për të kufizuar përhapjen e infeksionit, menaxhimin e kujdesit shëndetësor dhe për të shpëtuar kompanitë dhe vendet suedeze. Ne i marrim të gjitha këto me vete. Jam i bindur që me forcë dhe përpjekje të përbashkët mund ta bëjmë këtë. Shtë një forcë e të moderuarve: Ne vazhdojmë të jemi një forcë konstruktive kur ajo është më e nevojshme.

Shumëçka ka ndryshuar edhe në suitat e koronavirusit. Kontaktet dhe takimet ditore janë zhvendosur në thirrje konferencash dhe thirrje dixhitale. Disa javë më parë, 1.400 të moderuar do të ishin mbledhur në brrebro për takimin tonë në Suedi. Ky nuk ishte rasti për shkak të krizës së kronit. Në vend të kësaj, ne mbajtëm një takim dixhital dhe së bashku bëmë më të mirën. Dhe tani disa seminare të planifikuara mund të shihen në retrospektivë në formën e thirrjeve M të transmetuara në Moderatat e kanalit YouTube.

Një vend i ndritshëm në mes të gjithë errësirës janë heronjtë e përditshëm kudo në Suedi. Gjatë Pashkëve, mijëra mjekë, infermierë, infermierë dhe punonjës të tjerë të kujdesit shëndetësor punojnë për të ndihmuar të gjithë ata që tani janë të sëmurë. Të tjerët bëjnë gjithçka që mundin për të kufizuar përhapjen e infeksionit. Ata meritojnë mbështetjen dhe vlerësimin tonë.

Dua të falënderoj të gjithë ju që bëni atë që mundeni për të kapërcyer së bashku këtë krizë. Këtu janë arsyet e mira për të shpresuar! Për momentin është e rëndësishme të vazhdoni me modën. Si njeri dhe si vend. Për të parë shpresën dhe të shohim përpara. Vjen një ditë pas krizës. Mendoni edhe për këtë.

Dua të shfrytëzoj këtë mundësi për të uruar të gjithë anëtarët e Moderatave një fundjavë të lumtur të Pashkëve. Unë vetë ngarkoj bateritë në Strängnäs gjatë Pashkëve për të qenë me Birgitta, fëmijët dhe qenin. Dhe hani një ose dy vezë. Por fatkeqësisht jo së bashku me gjyshen dhe gjyshen. Ne i përfshijmë ato në FaceTime.

Kujdesuni për veten dhe njëri-tjetrin,

Gëzuar Pashkën.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s