Kategori
Uncategorized

Diber: historia e 300 nuseve me duvak.

Sulltan Murati i kerkon Dibres 300 nuse me lidh miqesi me 300 oficer turq.

Dibranet i vëjn kusht Sulltanit………

Historia më mbreslense e të gjitha kohrave.

-Degjojeni historine nepermbjet gazetares-

Nga gjysma e shek XVIII,kur turqit ishin te zene me luftra te tjera dhe ne Shqiperi nisen te shkeputen disa feudale per te krijuar pashalleqet e tyre nje fuqi serbe e ardhur nga Nishi doli ne Kala te Dodes.Ata donin te shtinin ne dore Dibren dhe Lumen.

Kjo fuqi serbe e perqendruar ne Kala te Dodes para se te niste sulmin per ti prekur ne nderin e familjes u dergon fjale krereve te Dibres se Poshtme,Kalisit dhe katundeve rreze Korabit qe tu dorezonin 300 vajza te reja per oficeret e tyre.

Kreret u mblodhen ne kuvend dhe vendosen ti pergjigjeshin kesaj kerkese.Ne kete kuvend moren pjese dhe perfaqesues nga Lura me ne krye Nikolle Doçin..Diten e caktuar qe duhej tu qonin 300 vajzat u caktuan 300 djem te zgjedhur e trima te veshur si nuse,te hypur ne kuaj,nen duvakun e nuserise,ata mbanin arme,keto shoqeroheshin nga 1000 percjelles.

Kur oficeret u radhiten dhe prisnin nuset se bashku me ushtaret qendronin prapa e krushqit me nuset po hynin ne koridor te tyre,prisnin te krisnin pushket..Sapo krisi pushka malsoret ia dhane me batare,kjo beri qe nje pjese e mire e serbeve te mbeteshin te vrare…

Kjo histori qarkullon ne odat dibrane ne formen e nje legjende,por nuk mund te quhet legjende pasi populli i Dibres e ka transmetuar historine e tij me kenge dhe me meselet e treguara neper konaqe,por eshte nje histori jo e dokumentuar me fakte.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s