Kategori
Uncategorized

Panajoti Psomiadhi. “Komshiu është vëllai i parë”!

Forumi” Imazh & Media”, mbyll me sukses Festivalin XVI Ndërkombërar” Imazhi Shqiptar”!

Profesor Astrit Memia/

Me mirënjohje të thellë shpirtërore, po ua përcjellim urimin e kontributorit të integrigrimit të shqiptarëve në jetën politike, social- ekonomike në Greqi, kontributorit të ngritjes në nivelet më të larta të marrëdhënieve diplomatike biletarale mes 2(dy), kombeve më të vjetra të Evropës së Vjetër e të Re, Shqypni- Greqi.

Falenderim për të gjithë pjesëmarrësit!

Selanik, 14 Dhjetor 2018!

I nderuar, Zt. Astrit Memia, President i Forumit” Imazh & Media”, u jam mirënjohës e jam krenar, se njihem përmes Jush, nga opinioni publik shqiptar, për përpjekjet e mia dhe kontributin tim në përmirsimin e marrëdhënieve shqiptaro-greke gjatë mandatit tim, si Prefekt i Prefekturës të Maqedonisë Qendrore.

Për më tepër besoj tek proverba shqiptare : “Komshiu është vëllai i parë”!

Ju falenderoj sërish.

Me respekt, Panajoti Psomiadi Ish Prefekt i Prefekturës së Makedonisë Qëndrore.

PANAGIOTIS CH. PSOMIADIS, FRAGKINI 7, SELANIK, KP. 54624TEL: 2310220188, FAX: 2310220024, mail: psomiadis09@gmail.co

Njëkohësisht një përshëndetje krejt origjinale e emocionale shpirtërore e momentit jasht skenarit e regjisë që na kokrroj lot e synit hyjnor shqiptar, ishte kënga live e Kryetarit të Këshillit të Federatës së Paqes Universale të Paqes, Dr. Gaqo Apostoli!

Mirënjohje pa fund për dy nga personalitetet e paqes hyjnore globale…

Përkushtimisht & vëllazërisht sinqerisht, si gjithmonë Ministri i Burrnisë, Astrit Qazim Memia

Tiranë- Shqipëri, Akademia e Shkencave, më 22 Dhjetor 2018!

Zoti Panajoti Psomiadhi njihet si nje nga figurat me popullore dhe me me me shume reputacion në Greqi sidomos në Maqedoninë e veriut.

Ai ka qënë per disa mandate Deputet në Parlamentin Grek dhe më pas i zgjedhur me mbarë votën popullore Prefekt i Makedonia Thrakis (veriu i Greqisë) me qëndër Selanik.

Z. Psomiadhi.

Njihet si politikani i cili kontriboj në permiresimin e mardhenieve ndermjet dy shteteve tona, zeri i tij ishte nje zë i fuqishëm dhe i besueshëm në politikën dhe opinionin grek.

Panajoti Psomiadhi.

Njihet për ndimen dhe miqësinë e tij ndaj emigrantëve shqiptarë në Greqi.

Ai njihet për shpirtin e tij human, fjalet e drejtperdrejta dhe te sinqerta….. e rrallë kjo per nje politikan sidomos ne ballkan.

Prefektura e Selanikut, (vete prefekti) konsullata shqiptare, Forumi Imazh Media, shoqata Shqiptarët e Selanikut dhe Dega e PD po në Selanik organizuan disa here takime me emigrantet ku kulmorja u arrit në vitin 2006 një takim dhe koncert madhështor për miqësinë dhe paqen në qëndër të Selanikut, ku vec emigranteve moren pjese personalitete Greke dhe shqiptarë.

Gjithashtu pak kohë me vonë z.Psomiadhi zhvilloj disa vizita në shqipëri i ftuar nga Prefektia e Korçës z. Elfrida Zefi, një vizitë ku vetë Z.Psomiadhi mbasi pa per here te pare Shqipërinë, zonat e Devollit dhe korces, me njeres puntore…deklaron se vërtet shqiptarët janë qytetarë fisnikë.

Pak më vonë Z.Psomiadhi dhe stafi i prefektures udhetoj drejt Tiranës i ftuar nga kryetari i qarkut dhe Forumi Imazh Media.

Ne këtë vizite ne Tiranë z.Psomiadhi u prit edhe nga kryeministri shqiptar Z.Sali Berisha.

Takim ky ku problemet e emigrantëve shqiptarë në greqi dhe mardhëniet miqësore mes dy vendeve tona ishin thelbi i bisedës.

Ky takim i sherbeu klimës miqesore ndermjet dy vendeve dhe dy popujve.

Smund te le pa përmendur dhe falenderuar ekipin që realizoj kete takim.

Konsulli i pergjithshëm z. Thoma Nini, Filologia z. Ana Kapia, Pr Astrit Memia, dhe unë.

Z.Psomiadhi.

Është i pari politikan mes dy vendeve tona qe krijoj lidhje dhe bashkpunim me gjithe shqiptarët, dhe shoqatat shqiptare ne veriun e greqise.

Ai jo vetem ishte i pranishem ne cdo aktivitet qe organizonin shoqatat shqiptare, por dera e zyres se tij ishte e hapur per kedo shqiptar qe ju drejtua per ndime.

Jo vetem….

Por Z.Psomiadhi ne nje takim shoqatash ju ka kerkuar drejtuesve…. ku e keni flamurin shqiptar??????

Iki tani nga ky ambient nëse perkrah flamurit grek ketu nuk vihet dhe ai shqiptar.

Jemi vëllezër.

Z. psomiadhi eshte nderuar disa here me cmimin e shoqatave shqiptare ne veriun e greqisë.

Nuk janë elozhe, por një e vërtetë që dikush duhet ta tregojë ashtu siç është.

Nga…..

Urim Gjata Stockholm.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s