Kategori
Uncategorized

Thoma Turtulli dhe zonja e tij Athina Turtulli.

Bamirësi nga Korca i ka dhuruar Korçës spitalin, bibliotekën, shtëpinë e jetimores, liceun, kinemanë e shumë vepra të tjera

Bibloteka
Ndërtimi i bibliotekës nisi në mesin e vitit 1927 dhe përfundoi në korrik të vitit 1930, ndërsa do të hapte dyert për lexuesit në dhjetor të atij viti. Në atë kohë biblioteka numëronte rreth 30 mijë libra.

Spitali
Punimet nisën në fillim të vitit 1933 dhe më 11 korrik të vitit 1934 u bë inaugurimi.

Liceu
Pas përfundimit të spitalit, në qytetin e Korçës ,zonja e Thoma turtullit, Athinaja, i dhuroi shtetit 40.000 franga ari për ndërtimin e shkollës industriale të Korçës. Thoma Turtulli në emër të tij do të jepte 300 napolona flori. Bëhej fjalë për një shkollë ku do të studionin nxënës të ardhur nga të gjitha krahinat e vendit. Inaugurimi i liceut u bë më 8 tetor 1938, me rastin e ditëlindjes së mbretit Zog.

Mbreti Zog e dekoroi zonjën Athina Turtulli me “Urdhrin e Skënderbeut”.

Beniamin Bakalli‎

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s