Kategori
Uncategorized

Të kam mallkuar me shpirt o kryekalbësirë

Gjergji Thimo ishte një nga ”viktimat” e para të “të të bërit shtet” të qeverisë së Edi Ramës.

Në vitin 2014 ai u arrestua me bujë i akuzuar si trafikant i verprave të artit.
Prokuroria e Tiranës kërkoi për Thimon deklarimin e fajshëm të koleksionistit për akuzën e “vjedhjes së veprave të artit e kulturës” dhe dënimin e tij me 9 vjet heqje lirie.

Pas lirimit, Thimji nuk është tërhequr dhe ska per tu terhequr kurre nga beteja e tij per drejtesi.

Atij nuk ju sekuestruan, por ju vodhe pikturat te cilat sot zbukurojne vilat e trafikanteve ne pushtet.

Veprat e artit te tij ishin te regjistruara dhe lishensuara.

Çast nga dhunimi i koleksionistit Gjergji Thimo …

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s