Kategori
Uncategorized

Berisha: Amerika nuk korruptohet, por amerikanët korruptohen. Amerikanët kanë heronj,por kanë edhe McGonigalë.

Berisha: Çfarë e shtyn Yuri Kim të shkojë e të mbulojë aferën korruptive të Belinda Ballukut.

“Fantazmat në gjirin e Vlorës i kontrakton dhe i firmos pa tender, Edi Rama dhe Belinda Balluku. Shkon dhe i bekon edhe guvernatorja, Kim që hesht tani si fija e barit. 90 mijë euro çdo ditë qeraja, 90 mijë euro. Në dy vite llogariteni vetë sa do paguajmë.Dhe kjo zonja që nuk linte ditë pa dalë,pa dizinfomuar, pa gënjyer në media,nuk thotë asnjë fjalë.Po pse? Është absolutisht aferë korruptive dhe është edhe vetë e implikuar vetë aty direkt.

Amerikanët kanë pasur ambasadorë të shkëlqyer në këtë vend, duke filluar nga ambasadori i parë, e me radhë. 

Por kanë pasur edhe një lloj si kjo e cila është e zhytur fund e krye në korrupsion.

Çfarë e shtyn atë të shkojë e të mbulojë aferën korruptive të Belinda Ballukut tek ato anijet fantazmë, që na gjobisin çdo ditë 90 mijë euro?
Berisha: What prompts Yuri Kim to go and cover the corruption affair of Belinda Balluku

The President of the DP, Sali Berisha, accused the US ambassador in Tirana, Yuri Kim, of covering up the corruption affair of Belinda Balluku.

Berisha commented on the visit of the American ambassador to the mobile power plants in Vlora, in the company of the deputy prime minister.

The head of the PD said that those ghost ships were taken without a tender and without transparency, while it costs 90,000 euros per day just for the rental.

Do you know those ghosts in the bay of Vlora? Contracted and signed without tender, Edi Rama and Belinda Balluku. The governor, Yuri Kim, who is now as silent as a blade of grass,goes and blesses them. One of the most corrupt affairs. How much is paid, you say, 90 thousand euros per day rent, 90 thousand euros. In two years, calculate for yourself how much we will pay.

And this lady who did not leave a day without going out, without disinformation, without lying to the media, does not say a word.But why? It is absolutely a corrupt affair and it is itself directly implicated.

I said, if we had extraordinary help from the US authorities in the fight against corruption, these 4-5 years have been shameful years, where high-level officials became generations of high corruption in Albania. Edi Rama shouts, America is not corrupt and uses this as a shield. America doesn't get corrupted, but Americans do. Americans have heroes, but they also have McGonigals.

The Americans have had excellent ambassadors in this country, starting with the first ambassador and continuing. But they also had a type like this which is totally immersed in corruption. What prompts him to go and cover the corrupt affair of Belinda Balluk to those ghost ships, which fine us 90 thousand euros every day? But in the country, if it was for transparency, he would tell them to go there," Berisha said during the meeting at the blue headquarters with activists of branches 1, 3 and 4.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s