Kategori
Uncategorized

Në kohë të rrezikshme, uniteti dhe bashkëpunimi midis demokracive është veçanërisht i rëndësishëm dhe marr konfirmim të qartë se ka një mbështetje të madhe nga vendet e NATO-s

Takim në shtepine e bardhe /

Gjatë gjithë fundjavës pati privilegjin të takonte kolegët ndërkombëtarë dhe aleatët e ardhshëm në konferencën e madhe të sigurisë në Mynih – duke përfshirë zëvendëspresidenten e SHBA Kamala Harris dhe kryeministrin britanik Rishi Sunak.

Në kohë të rrezikshme, uniteti dhe bashkëpunimi midis demokracive është veçanërisht i rëndësishëm dhe marr konfirmim të qartë se ka një mbështetje të madhe nga vendet e NATO-s për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO – dhe që vendet tona të hyjnë së bashku në aleancën e mbrojtjes së botë e lirë.

Si Suedia ashtu edhe Finlanda janë më të sigurta tani se më parë se të aplikonim për anëtarësim në NATO – jo më pak për shkak të garancive të mbrojtjes që kemi marrë nga aleatët e ardhshëm. Por sigurisht mbrojtja më e fortë është anëtarësimi i plotë në NATO.

Ne zyren e presidentit te Finlandes..
Har hela helgen haft förmånen att träffa internationella kollegor och framtida allierade på den stora säkerhetskonferensen i München – bland andra USA:s vice president Kamala Harris och Storbritanniens premiärminister Rishi Sunak. 

I farliga tider är enighet och samarbete mellan demokratier extra viktigt och jag får tydlig bekräftelse på att det från Nato-länderna finns ett mycket stort stöd för Sveriges och Finlands Nato-anslutningar – och för att våra länder ska gå tillsammans in i den fria världens försvarsallians.

Både Sverige och Finland är säkrare nu än innan vi ansökte om medlemskap i Nato –inte minst på grund av de försvarsförsäkringar vi har fått från framtida allierade. Men naturligtvis är det starkaste skyddet ett fullvärdigt medlemskap i Nato.

Det är bara Turkiet som kan fatta det turkiska beslutet att ratificera Finlands och Sveriges båda ansökningar. Men med en bred majoritet i Sveriges riksdag, och tillsammans med Finland, så jobbar jag och regeringen och alla de som står bakom Nato-medlemskapet hårt för att det ska bli verklighet så snart som möjligt.
.
.
.
Foto 1: The White House
Foto 2: Number 10
Foto 3: Office of the President of the Republic of Finland

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s