Kategori
Uncategorized

Çon në incident shakaja me pordhët e presidentit Erdogan.

Shakatë për presidentin turk Erdogan në një emisjon humoristik, i cili (ai Erdogan) simbas humoristit kurd shkakton emetime masive të gazit metan për shkak të pordhave të tij që vinë mga ngrenia e tepert e shishqebapit nuk u pëlqeu shumë mediave turke.

Pas një emisioni në “Svenska Nyheter” të SVT-së ku kishte një shaka me presidentin Erdogan, ambasadori i Suedisë në Ankara është thirrur në Ministrinë e Jashtme turke.

“Ambasadori suedez deklaroi se ka liri të fjalës në Suedi”, shkruan Ministria e Jashtme suedeze

Gjatë mbrëmjes së të mërkurës, Ministria e Jashtme suedeze konfirmoi se ambasadori ishte thirrur.

“Ambasadori suedez në Ankara ka zhvilluar sot një bisedë në Ministrinë e Jashtme të Turqisë.

Fokusi i bisedës ishte një artikull për Turqinë në programin satirik Svenska Nyheter.

Në lidhje me thirrjen, ambasadorit duhet t’i jetë thënë se “shprehjet dhe imazhet e vrazhda” janë të papranueshme.

“Është theksuar se shprehjet dhe imazhet e pakufishme dhe të shëmtuara kundër presidentit dhe vendit tonë janë të papranueshme dhe se publikime të tilla nuk mund të shpjegohen me lirinë e fjalës dhe shtypit”, thanë burime diplomatike për agjencinë turke të lajmeve Anatolia, shkruan TT.

Ambasadori suedez deklaroi se në Suedi ka liri të shprehjes”, shkruan Ministria e Jashtme .

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s