Kategori
Uncategorized

Ukrainë: Putin po planifikon një sulm terrorist në Çernobil .

Gusten Holm /

Rusia po përpiqet të marrë fuqinë bërthamore të Ukrainës

Presidenti rus Vladimir Putin.Foto:

Vladimir Putin po planifikon një sulm terrorist në termocentralin bërthamor të Çernobilit për të krijuar një “katastrofë artificiale”.

Ajo pretendon autoritetet ukrainase dhe shton se plani është që të fajësohet Ukraina .

Është agjencia e inteligjencës ukrainase Derzjspetszviazok ajo që publikon paralajmërimin në Telegram.

“Sipas informacioneve në dispozicion, Vladimir Putin ka urdhëruar përgatitjet për një sulm terrorist në termocentralin bërthamor të Çernobilit. “Centralja bërthamore e Çernobilit e kontrolluar nga Rusia po planifikon të krijojë një fatkeqësi artificiale, për të cilën pushtuesit do të përpiqen të transferojnë përgjegjësinë në Ukrainë ,” shkroi autoriteti.

Reaktori i fundit i Çernobilit u çaktivizua në vitin 2000, por vendi ende përdoret për ruajtjen e përkohshme të karburantit bërthamor të shpenzuar. 

Të mërkurën, Çernobili ishte pa energji pasi u dëmtua një linjë elektrike. Të enjten, Rusia deklaroi se kablloja e energjisë ishte riparuar, ndërsa Ukraina dhe Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) thanë se puna e riparimit ishte ende në vazhdim, raporton CBS News.

Dyshimi: Rusia synon të fajësojë Ukrainën

Ukraina ka paralajmëruar për shkarkime radioaktive, ndërsa IAEA ka thënë se ka ujë të mjaftueshëm ftohës për të ftohur karburantin bërthamor edhe pa energji elektrike.

Agjencia e inteligjencës ukrainase tani deklaron se ende nuk ka furnizim me energji nga jashtë dhe se gjeneratorët ekzistues me naftë janë projektuar për 48 orë mirëmbajtje të sistemeve të sigurisë.

“Okupatorët refuzuan t’u jepnin riparuesve ukrainas akses në stacion. Në vend të kësaj, ‘specialistët bjellorusë’ shkuan atje në emër të Aleksandër Lukashenkos. Mes tyre, nën maskën e centraleve bërthamore, janë edhe diversantë rusë për të organizuar një sulm terrorist ”, shkruan autoriteti.

Kamionët frigoriferikë rusë thuhet se po mbledhin kufomat

Kamionë frigoriferikë rusë janë parë duke marrë ushtarë ukrainas të vrarë në luftimet në aeroportin Antonov.

“Ekziston mundësia që ata të paraqiten si diversantë të vrarë në zonën e Çernobilit”, tha shërbimi i inteligjencës ukrainase.

Rusia, nga ana e saj, ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për financimin e kërkimeve mbi armët biologjike në Ukrainë.

Igor Konashenkov, një zëdhënës i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, tha të enjten sipas AFP se qëllimi është “përhapja e infeksionit vdekjeprurës” dhe pretendoi se është planifikuar kërkimi mbi antraksin dhe gripin e derrit, ndër të tjera.

Si Uashingtoni ashtu edhe Kievi kanë mohuar se ka laboratorë për zhvillimin e armëve biologjike në Ukrainë

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s