Kategori
Uncategorized

E majta gjithmonë dënon Perëndimin – dhe veçanërisht Shtetet e Bashkuara – sesa diktaturat.

David Lega Eurodeputet/

PARTIA E majtë KUBANEZE, VOTON KUNDËR DEMOKRACISË .

Dje, Parlamenti votoi një rezolutë mbi situatën e të drejtave të njeriut në Kubë.

Rezoluta grumbullon kritika kundër shtypjes së regjimit komunist kuban. Këtu është një përzgjedhje:

▫️ Regjimi kufizon njerëzit me besime të tjera politike nga pjesëmarrja në jetën politike publike.
▫️ Regjimi ndryshoi kushtetutën në 2019, jo vetëm për të ngrirë të gjitha proceset e reformës së lirive dhe të drejtave, por edhe për t’i kufizuar ato më tej.
▫️ Regjimi persekuton aktivistë dhe gazetarë.
▫️ Regjimi kufizon lirinë e shprehjes së artistëve.

Condem Dënon ashpër ndalimin e të burgosurve politikë, përndjekjen e vazhdueshme politike dhe ngacmimin dhe ndalimin arbitrar të disidentëve në Kubë;

⁉️ Malin Björk (V) votoi kundër rezolutës. Pse Si mund të mos jenë më të rëndësishme demokracia dhe të drejtat dhe liritë e njeriut sesa mbajtja prapa e partive ideologjike motra?

Unë nuk mund të shoh asnjë arsye tjetër përveç se urrejtja e tyre për Shtetet e Bashkuara është më e madhe se dashuria e tyre për demokracitë.

E majta gjithmonë dënon Perëndimin – dhe veçanërisht Shtetet e Bashkuara – sesa diktaturat.

Por, Malin Björk, kjo nuk ka të bëjë me sanksionet e SHBA. Kjo ka të bëjë me atë se si shtypen Kubanët.

Si Kubanët nuk mund të jetojnë të lirë në një shoqëri demokratike. Prandaj nuk ka asnjë justifikim për të votuar kundër. Ajo që po ndodh është se fytyra e vërtetë, jodemokratike e Partisë së majtë po ekspozohet – përsëri.

VÄNSTERPARTIET RÖSTAR MOT DEMOKRATI FÖR KUBANERNA 🇨🇺 ❌

Igår röstade parlamentet om en resolution om människorättssituationen på Kuba.

Resolutionen staplar kritik på kritik mot den kubanska kommunistregimens förtryck. Här är ett axplock:

▫️ Regimen begränsar personer med andra politiska övertygelser från att delta i det offentliga politiska livet.
▫️ Regimen ändrade konstitutionen 2019, inte bara för att frysa alla processer för reformering av friheter och rättigheter, utan också för att ytterligare begränsa dem.
▫️ Regimen förföljer aktivister och journalister.
▫️ Regimen begränsar konstnärers yttrandefrihet.

❕ Europaparlamentet fördömer skarpt kvarhållandet av politiska fångar, den ihållande politiska förföljelsen samt trakasserierna mot och de godtyckliga frihetsberövandena av oliktänkande i Kuba.

⁉️ Malin Björk (V) röstade mot resolutionen. Varför? Hur kan inte demokrati och mänskliga fri- och rättigheter vara viktigare än att hålla ideologiska systerpartier bakom ryggen? Jag kan inte se något annat skäl än att deras hat mot USA är större än deras kärlek till demokratier.

äVänstern fördömer alltid väst – och framförallt USA – hellre än diktaturer. Men, Malin Björk, det här handlar inte om USA:s sanktioner. Det här handlar om hur kubanerna förtrycks. Hur kubanerna inte kan leva fritt i ett demokratiskt samhälle. Det finns därför ingen ursäkt för att rösta mot. Det som sker är att Vänsterpartiets sanna, odemokratiska ansikte blottas – återigen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s