Kategori
Uncategorized

Masakër elektorale apo sindroma e Stokholmit

Nëse qenka problem se në sfondin e Bashës, është Berisha, pse kaq të lumtur janë shqiptarët që pas shpinës së Ramës, vërtitet gjithnjë ish ministri i brendëshëm i diktaturës Gramos Ruçi?

Kur shqiptarët ta kuptojnë se si u grabit e u ble vullneti i popullit për ndryshim, mund të bëhet vonë.

Nga Syri.net Kosova

Droga transportohej me veturën e ministrit të brendshëm.

Kaq sa për ta ilustruar narko-shtetin shqiptar të kësaj periudhe të zymtë e të pashpresë.

Treguesit kryesorë ekonomikë, e paraqesin Shqipërinë nën sundimin e Ramës, një vend në krizë të thellë me mungesë të perspektivës dhe zhvillim të varur nga klientelizmi dhe korrupsioni shtetëror.

Fushata zgjedhore, e rikonfirmoi këtë pasqyrë qeverisësë të dështuar, që rëndonte mbi kurrizin e shqiptarëve. Përballë një programi ambicioz të qartë qeverisës të Bashës, Rama e gjente ‘shpëtimin’ te sulmi ndaj liderit historik të së djathtës, Sali Berishës dhe Ilir Metës, që e mbështeti vetë për president. 

Nuk janë dashur aspak sondazhet për t’u bindur se kishte një pakënaqësi në rritje të shqiptarëve ndaj një pushteti autokratik, që me çdo kusht e çmim, e donte mandatin e tretë. 

Rezultati, sipas parashikimeve më objektive, mund të ishte eventualisht i ngushtë, por kurrsesi një fitore bindëse e një pushteti kriminal që ka dështuar në secilin zotim serioz para votuesve.

Asnjë sondazh i mëparshëm, apo exit poll-et, edhe më të anshmet e mundshme, nuk e plasonin kaq të lehtë bilancin zgjedhor në Shqipëri. 

Çfarë ndodhi në të vërtetë para 25 prillit se atë ditë, u pa se ç’ngjau?

E kapërdinë shqiptarët talljen tetëvjeçare të Ramës, kaq lehtë duke ia besuar edhe një sundim të radhës?

U dashurua kështu populli viktimë me xhelatin?!

Apo kjo ishte kronikë e një masakre të paralajmëruar zgjedhore, që do të duhej të zbardhet në vijim përmes një opozitarizmi të guximshëm?

Nëse qenka problem se në sfondin e Bashës, është Berisha, pse kaq të lumtur janë shqiptarët që pas shpinës së Ramës, vërtitet gjithnjë Gramoz Ruçi?

Në Prishtinë, mbetja në qeverisje e një partneri të Vuçiqit e Thaçit, shihet me zhgënjim të thellë.
Për kosovarët, qeveria e Bashës që do e hiqte traun ishte më e mirëseardhur se një mandat i ri për atë që tallej sa herë vinte në Kosovë, shante mbarë e mbrapsht dhe padiste në gjykatë politikanët që dekonspironin dëshirën e tij për ndarjen e Republikës.

Kurti e uroi Ramën, por aktivistët e tij në Shqipëri po ankohen se u vodhën nga socialistët. E jo vetëm ata.

Kur shqiptarët ta kuptojnë se si u grabit e u ble vullneti për ndryshim, mund të bëhet vonë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s