Kategori
Uncategorized

Greqi: Muzikanti shqiptar 35-vjeçar me 90% INVALID , po vdes në burg. 10 shqiptarë te vdekur ne burgjet greke per 2019…

Greqi: Muzikanti shqiptar 35-vjeçar me 90% INVALID , po vdes në burg.
10 shqiptarë te vdekur ne burgjet greke per 2019…

Vili Minarolli i pari dhe i fundit Ambasador Shqiptar që u interesua dhe beri takime me këta të dënuar në burgun më të madh në Greqi në Koridallo.

O Zot mos e provojë askush…!

Sot 35 vjeçari dergjet në krevat me kembën e thyer dhe me mpiksje gjaku në kokë. Aq sa mjekët habiten qe ky njeri jeton akoma. Mpiksja e gjakut në kokë ishte ne 0,6 milimetra dhe sot ka shkuar në 1.5 milimetra.

Mjekët e spitalit i thonë të behet operim ne kokë po ai ka frikë dhe nuk ka besim me ato që ka parë atje ku vuan denimin.

Erdhi në Greqi më 1997 kur ende ishte fëmijë, por jeta ka të papritura aq sa nuk mund të imagjinohen. U dënua me 35 vjetë burg, po më pas e ulën në 20 e më pas në 15 vjetë e nëntë muaj. u fut në burg i saktë, ndërsa sot është sakat.


Por më e keqja është se sot 35 vjeçari dergjet në krevat me kembën e thyer dhe me mpiksje gjaku në kokë. Aq sa mjekët habiten qe ky njeri jeton akoma. Mpiksja e gjakut në kokë ishte ne 0,6 milimetra dhe sot ka shkuar në 1.5 milimetra.
Mjekët e spitalit i thonë të behet operim ne kokë po ai ka frikë dhe nuk ka besim me ato që ka parë atje ku vuan denimin.
Pak më parë nga burgu bisedova me këtë muzikant dhe po e zbardh me shprese se shteti im shqiptar të kthejë kokën nga të denuarit këtu në Greqi për të parë realitetin, pasi ka mbi 10-12 vite që kur ish-ambasador Vili Minarolli beri takimin e tij te parë dhe të fundit me këta të dënuar në burgun më të madh në Greqi në Koridallo.
Në vitin 2019 kanë vdekur ne burgjet e Greqise 10 shqiptar, asnjë hetim nga shteti shqiptar, por drama perseritet edhe per 2020 dhe perseri heshtje. Por edhe sa te tjere duhet te vdesin qe dikush te jape alarmin?
“Jam nga Lushnja thotë Eduard Derga nga qelia e burgut në Koridallo, nën një ndriçim të dobët i shtrirë në krevat me kokën e vendosur në jastëk të lartë. Kam dhimbje koke dhe këmbën e kam të thyer, lëviz me vështirësi per te shkuar ne banjë. Është turp të thuash që bera burg ne Greqi për këto kushte. Kerkojne te me vrasin…
Jam dënuar me 15 vjet e 9 muaj me akuzën për grabitje dhe më 24 Nëndor të këtij viti mezi pres të jem përball Gjyqit të Shkallës së Dytë.

Nuk jam mirë.

Kërkoj shtetit shqiptar të kthejë kokën për të parë sesi vuajnë dhe si dënohen shqiptarët në Greqi.

Këtu te japin tre fishin e dënimit vetëm e vetëm për të mbyllur dosjen, pasi e dinë që mungon kontrolli nga lart. Punët në drejtësi ecin sipas lekut.

U dënova në një kohë që isha në punë badigard tek ruaja familjen e një biznesmeni të njohur dhe po nga ai përfundova në burg. Më morrën nga shkolla e drejtë e në burgun e Patrës.
Pas tre vitesh e ca, sot jam invalidnë shkallën 90% në një kohë kur me 65% të këtij invaliditeti duhet të jesh jashtë. Në mbyllje po ju them se jeta ime është në rrezik nga sëmundja në kokë, ku doktoret ende nuk besojne qe jam jashte.

Sikur të mos mjaftojë kjo po tentojne te me helmojnë ashtu si helmuan mbreme shokun tone nga Burreli. ishin mjekët e spitalit që i shpëtuan jetën shqiptarit.

Shpetim Zinxhiria, gazetar Athinë /

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s