Kategori
Uncategorized

Qeveria qëllimisht po stis grevën e Rinasit vetëm e vetèm për të hequr vëmendjen e qytetarit, nga gjoba 110 milion euro për Beketit

Ndalimi i punës, presioni i shtuar nga ushtria, dhe policia në ambientet e këtij institucioni civil, po tregojnë se …

Qeveria me qëllimin e saj të keq, po stis një incidentr të rëndë në media vetëm e vetëm për të hequr vëmendjen nga çështja e gjobës 110 milion euro e Beketit .

Çështie ku janë përfshirë figura të rëndësishme politike ”rilindase” që nga kryebashkiaku Veliaj, e deri tek sekretari i përgjithshëm i Edi Ramës, Agaçi .

E nderkohe që Rama paturpesisht dhe me cinizëm jo të pa qëllimtë, per kete incident te stisur po nga ai, duke ndierë dhe humbjen, në kete prag zgjedhjesh, e quan grusht shteti, dhe akuzon Presidentin, Berishën, dhe opozitën, kur pothuajse 90 % e punonjsve në Albcontroll janë të afërm të deputetëve dhe ministrave të Ramës, duke filluar nga Kuvendi e deri tek të afërm kryebashkiakësh socialistë.

Ja dhe emrat e kontrollorëve që në fakt kerkojne prej nje viti te drejtat e tyre.

Pas nuk ngel as ministrja Balluku, ajo anashkaloj profilin e njeriut te qete duke i kercenuar dhe ironizuar pagat e larta të kontrollorëve, por duke harruar milionat që vetë Balluku ka marrë nga Albcontrol

Balluku, krahas kërcënimeve me polici ajo i kercenoi punonjsit edhe humbje të vendit të punës, .

Por ministrja nuk e përmendi faktin se pagat e punonjësve të “Albcontrol” miratohen nga Bordi, pjesë e të cilës është edhe vetë Balluku.

Greva e Albcontrol, ATCEUC: Ndalni sulmet mbi kontrollorët

Unioni Europian i Kontrollorëve të trafikut Ajror ka reaguar pas grevës së nisur nga Albcontroll që ka sjellë dhe pezullimin e fluturimeve.

Unioni Europian i Kontrollorëve të trafikut Ajror (ATCEUC) bën thirrje për ndalimin e sulmeve mbi kontrollorët e trafikut ajror dhe apelon për zgjidhje me dialog, jo me qasje totalitare. Apeli është dhe për Poloninë, ku me sa duket është e njëjta situatë.

“…Në Shqipëri, pesë kontrollues të trafikut ajror (ATCO) janë pushuar nga puna sepse, për shkak të stresit të rëndë me të cilin kanë jetuar gjatë vitit të kaluar, përkeqësuar nga ulja e njëanshme e pagave deri në 70%, shkarkimi i tyre ndodhi pasi ata deklaruan paaftësi të përkohshme për shkak të ndaj këtyre streseve në përputhje me skemën e kompetencës së ATCO-s shqiptare.
Pasi të pesë u pushuan nga puna, ATCO-të shqiptare u mblodhën për të diskutuar sjelljen e ANSP-së shqiptare me ministrin e tyre, por ndërhyrja e Ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë dështoi të japë ndonjë rezultat”.
ATCEUC dënon injorancën absolute të PANSA dhe Albcontrol Management në lidhje me bazat e një Dialogu të Shëndetshëm Social. Të dy i vendosin punonjësit e tyre nën një stres të jashtëzakonshëm shtesë që dëmton sigurinë e operacioneve të tyre.
Për temat e sigurisë, është e natyrshme të kesh mendime të ndryshme brenda sektorit evropian të ATM-ve. Problemet mund të zgjidhen vetëm përmes një dialogu real dhe kuptimplotë dhe kurrë përmes qasjeve totalitare.
ATCEUC nxit PANSA dhe Albcontrol të rivendosin menjëherë ATCO-të që ata pushuan dhe fton si Qeverinë dhe Autoritetet Kombëtare Polake dhe atë Shqiptare për të vlerësuar plotësisht praktikat e Dialogut Social të ekipit aktual të Menaxhimit të ANSP.
Do të ishte e mençur të mos nënvlerësohej solidariteti midis Kontrolluesve Evropian të Trafikut Ajror kur dëshmojmë një manifestim kaq të qartë të abuzimit të pushtetit me të cilin po përballen kolegët tanë nga Polonia dhe Shqipëria!”, thuhet në reagim.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s