Kategori
Uncategorized

“Peshqeshi” parazgjedhor turk për Edi Ramën”.

Erdogan në prani të Ramës nuk hezitoi të pretendonte se “bregu i Adriatikut të Shqipërisë është kufiri perëndimor i Turqisë neo-Osmane”.

https://www.kathimerini.gr/politics/foreign-policy/561239317/toyrkiko-proeklogiko-peskesi-ston-enti-rama/

Erdogan “e do” Ramën sepse ai ka hapur portat e Shqipërisë gjerë, duke e çuar atë në krahët e Turqisë, ndërsa vendi po pret fillimin e negociatave për hyrjen e tij në Bashkimin Evropian.

Kështu, duke u kthyer në atdheun e tij, Rama ishte ngarkuar me “dhurata” parazgjedhore, të tilla si një spital COVID-19 në qytetin e Fieri, gati për inagurim para zgjedhjeve të pranverës, një degë e Universitetit Politeknik të Ankarasë në Tiranë dhe premtimet e investimeve turke.

Mbi të gjitha, megjithatë, ai u largua nga Ankaraja me një deklaratë-udhëzim të Ministrit të Jashtëm turk Tsavousoglou, me të cilin ishte ai ndërmjetësi në konfliktin greko-turk.

Miqtë e tij të afërt në media e vlerësuan atë si një person me famë ndërkombëtare, të aftë për të zgjidhur mosmarrëveshjet gjeopolitike. Opozita tallej me “medaljet” turke për kryeministrin e tyre, megjithatë, Bild gjerman gjithashtu e paraqiti atë si një “ndërtues urash” midis Greqisë dhe Turqisë – në fakt, kjo e solli atë të kishte “bekimin” e Angela Merkel. “Certainshtë e sigurt dhe e pranuar nga të gjithë që vizita e Ramës në Turqi dhe më pas në Greqi ndihmoi në normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve. “Vizita, së pari në Ankara dhe më pas në Athinë, konsiderohet arsyeja pse të dy palët ulen të diskutojnë pas një ndërprerje pesë-vjeçare dhe kjo është pranuar publikisht nga vetë Ministri i Jashtëm turk,” shkroi ai.

Jozyrtarisht, burime diplomatike pranë tre palëve i thanë “K” se asgjë nga këto nuk është e vërtetë, duke theksuar se “është absolutisht e sigurt që, nëse Greqia dhe Turqia do të kishin nevojë për dikë në këtë rol, ata do ta kërkonin atë në një vend ose agjent me fuqia dhe prestigji ndërkombëtar “dhe se çështja e hetuesve ishte mbyllur para udhëtimit të z. Rama. Ai shtoi se të dy palët kishin arritur madje edhe në vendet ku do të zhvillohen hetimet, përkatësisht në Stamboll dhe Athinë, duke hedhur poshtë kështu thashethemet për Tiranën, me të cilat Ministri i Jashtëm turk shoqëroi “peskesi” parazgjedhore tek z. Rama.

Cila është, pra, ndalesa e përkohshme e liderit shqiptar në Athinë? Ashtë një fakt që axhenda në marrëdhëniet dypalëshe mbetet e pasur dhe e hapur, me çështjen e parë dhe të vazhdueshme është marrëveshja gojore e të dy palëve për të referuar përcaktimin e Zonave të Detit Jon midis Greqisë dhe Shqipërisë në Tribunalin e Hagës. Sidoqoftë, asnjë zhvillim i menjëhershëm nuk parashikohet para zgjedhjeve shqiptare në Prill, diçka që është theksuar nga Ministri i Jashtëm Grek Nikos Dendias. Ngjarja shtyn për verën, mbase më vonë, marrëveshjen me shkrim për Hagën.

Të lidhur me karrocën e Erdoganit
Nën kryeministrin Rama dhe ndërsa Erdogan shpall vizionin e tij për një “Atdhe të Kaltër”, i cili përfshin Ballkanin,

Shqipëria është gjithnjë e më e lidhur me karrocën e ndikimit Turk, po islamizohet – me fjalë të tjera, Turqizohet – me një ritëm të shpejtë.

Në prani të Ramës, gjatë një vizite në Tiranë, Erdogan nuk hezitoi të pretendonte se “bregu i Adriatikut të Shqipërisë është kufiri perëndimor i Turqisë neo-Osmane”.

Në rastin e Shqipërisë së Ramës, megjithatë, vërehet paradoksi, ndërsa vendi është në hollin e BE-së. duke pritur që kudo që të shkojë, dhe me 90% të popullsisë që dëshirojnë të bashkohen me strukturat evropiane, udhëheqja e saj do të përpiqet ta kthejë atë në një “komplot” turk në Ballkan dhe kjo shqetëson evropianët.

Në fakt, retorika anti-evropiane që Rama përdori në deklaratat e tij përkrah Erdoganit në Ankara shkaktoi shqetësime në Bruksel, i cili, përmes ambasadorit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreka, akuzoi kryeministrin shqiptar si një kryeministër antishqiptar.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s