Kategori
Uncategorized

Kjo diktaturë duhet rrëzuar me forcë, nuk bie dot me votë

Apel i Shkrimtarit Agron Tufa:

Shkrimtari i mirënjohur, Agron Tufa, i cili gjendet në ekzil ka reaguar shumë ashpër në lidhje me arrestimin e aktivistëve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit.

Por, ajo që të bën përshtypje në shënimin e tij është se ai ka humbur shpresën që një dikaturë si kjo e regjimit rilindas mund të shporret me votë, sepse mjetet demokratike në këtë rast nuk pinë ujë.

Lexoni shënimin e plotë të Agron Tufës:

“Arrestimi i sociologut të njohur Ergys Mërtiri dhe tre aktivistëve të tjerë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit ështe shenjë e humbjes së durimit.

Qeveria fashisto-komuniste e Ramës me policinë e udhëhequr nga Sigurimi i diktarurës së etërve po jep sinjalin e shokut Cigarja: “Pushtetin e kemi fituar me grykën e pushkes (vini re, jo me votë), dhe do ta mbrojmë me grykën e pushkës!”.

Shpresat për ta rrëzuar këtë diktaturë me votë kanë vlerë brenda nje normaliteti, qoftë dhe minimal. Por, asnjë normalitet sado i vogël, nuk ekziston më.

Mbetet më e vështira, më e dëshpërueshmja, por dhe më e domosdoshmja: kjo diktaturë duhet rrëzuar me forcë dhe duhet të mbulohet me turp!”. 27.al

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s