Kategori
Uncategorized

Z.President, e keni detyrim ngritjen e një memorjali në kujtim të 1000 të rinjve shqiptare te kosoves te vrare nga oficeret sërbë në teritorin shqiptar fund-marsin e 1945.

Ne teritorin shqiptar oficeret serbe, kane ekzekutuar ne fund te muajit Mars 1945 mbi 1000 te rinj shqiptare te Kosoves ( me dijenine e plote te udheheqjes komuniste e personalisht te Enver Hoxhes),pjestare te nje force te çarmatosur qe levizte ne drejtimin Prizren -Kukes -Shkoder -Tivar, gjoja per te luftuar ne frontin dalmat.

-Me 1 Prill forcat serbo -malazeze ekzekutuan mbi 4000 shqiptare te tjere nga ata qe kaluan nga teritori shqiptar, ne Tivar ,e qe njihet tashme nga te gjithe si masakra e Tivarit!
▪️-Ne vitin 1939 ne Sharre te Tiranes, vendoset nje pllake perkujtimore ne perkujtim te ushtareve pushtues serbe te vrare ne Shqiperi.!!!!
▪️Po ashtu ne fshatin Gajtan te Shkodres eshte vendosur nje kryq i madh ne perkujtim te ushtareve malazeze te vrare gjate mesymjes se tyre per pushtimin e qytetit te Shkodres.


-Duke falenderuar mikun tim prof.Muhamet Shabani qe i sjell keto fakte tronditese sot gjate vizites se znj Osmani, ndaj mendimin me te se:


1-Presidentja ka te drejten dhe detyrimin tu kerkoje autoriteteve shqiptare nje kerkese falje ne emer te Shqiperise, per lejimin e masakrimit te te rinjve te pa armatosur ne territorin shqiptar !


2- Te ngrihet nje memorial ne perkujtim ushtareve shqiptareve te pa armatosur nga Kosova,te vrare ne teritorin shqiptar dhe ne Tivar nga kriminelet serbe.

Ky memorial te ngrihet ne Shkoder ose Tirane.
Ne se keto 2 ceshtje mjaft sensitive per opinionin mbarekombetar do te ngriheshin me kembengulje, kjo do te perbente nje sukses real te vizites se Znj Osmani,se bashku me kerkesen e saj tashme te artikuluar ne Parlamentin shqiptar per rezolute per denimin e genocidit serb gjate luftes se fundit ne Kosove!
Bejeni kete znj Presidente, kjo ju nderon me shume se sa pranimi i nje dekorate apo çelesit te Tiranes !

Leter e Profesor Muhamet Shabani, drejtuar Gjeneral Hysen Arapit

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s