Kategori
Uncategorized

A e dini se çfarë ndodh në trupin tuaj nëse hani 2 banane çdo ditë për 1 muaj?

Bananet janë një frut që është plot me lëndë ushqyese dhe i ngarkuar me vitamina, fibra, minerale dhe sheqerna natyralë. Atëherë nuk dëmton që shija është shumë e mirë! Unë ndoshta ha të paktën 3-4 banane në javë, por pasi ta lexoni këtë mbase duhet të rrisni konsumin … Sepse çfarë ndodh nëse hani 2 banane çdo ditë? Rezulton shumë gjëra të mira.

Banane kundër stresit

Stresi është një problem i vërtetë shëndetësor në pjesën tonë të botës dhe gjithnjë e më shumë njerëz po kërkojnë ndihmë kundër kësaj.

Vitaminat B janë thelbësore për aftësinë tuaj për t’i bërë ballë stresit dhe në fakt, këtu bananet vijnë në skenë. Sepse aty ku gjëja e lakuar e verdhë është e pasur me vitaminë B!

Mirë për zemrën

Bananet mund të ndihmojnë në kundërvënien e presionit të lartë të gjakut dhe t’ju mbrojnë nga goditja në tru dhe sulmi në zemër.

Bananet përmbajnë pak natrium, por janë shumë të pasura me kalium, i cili mbron zemrën dhe ka një efekt vazodilatues. Bananet gjithashtu nuk përmbajnë kripë dhe është një faktor i rëndësishëm i rëndësishëm në uljen e presionit të gjakut.

Rreziku i zvogëluar i astmës

Fëmijët ndihen mirë kur hanë banane, por ato nuk përmbajnë vetëm vitamina të rëndësishme.

Një studim i kryer në Kolegjin Imperial të Londrës tregoi se fëmijët që hëngrën një banane në ditë kishin 34 për qind më pak të ngjarë të zhvillonin astmë.

Kundër mungesës së hekurit

Bananet janë një plotësues perfekt për ju që keni mungesë hekuri dhe anemie.

Trupi juaj ka nevojë për hekur për të prodhuar qeliza të kuqe të gjakut dhe hemoglobinë. Hani banane për të stimuluar furnizimin me gjak të trupit tuaj.

Shumë vitaminë B6

Bananet përmbajnë nivele të larta të vitaminës B6 dhe disa studiues besojnë se mund të lehtësojë simptomat klasike të PMS siç janë ndryshimet e humorit.

Hekuri, i cili gjendet në banane, gjithashtu është treguar të ketë një efekt pozitiv kundër simptomave të PMS.

Mirë për stomakun

Studimet e bëra për fëmijët e sëmurë në Bangladesh, bananet mund të ndihmojnë në kapsllëk dhe diarre.

Përmbajtja e lartë e fibrave në banane ndihmon në përmirësimin e lëvizjeve të zorrëve dhe në rast diarre, bananet mund të ndihmojnë në rikthimin e niveleve të elektroliteve, veçanërisht të kaliumit.

Pista siguron energji

Atletët shpesh hanë pistën për të rimbushur nivelet e tyre të energjisë. Ndoshta jo aq e çuditshme, sepse fruti përmban tre sheqerna natyralë – saharoze, fruktozë dhe glukozë në kombinim me fibra.

Një banane siguron një rritje të menjëhershme, të qëndrueshme dhe të konsiderueshme të energjisë. Kërkimet kanë treguar se 2 banane japin energji të mjaftueshme për një stërvitje të zellshme për 90 minuta.

Shtegu është i mirë për trurin

Truri ka nevojat e tij për të funksionuar. Ndër të tjera, ka nevojë për glukozë dhe kalium si lëndë djegëse. Fruti i freskët është i pasur me kalium dhe glukozë.

Përveç kësaj, një banane e mesme ju jep 37 mg magnez, një mineral që ndihmon trurin të mbetet në formë.

Përmban hormon gëzimi

Studimet kanë treguar se frutat e shtrembër, të verdhë mund t’ju ndihmojnë të kapërceni sindromën depresive, sepse bananet përmbajnë nivele të larta të aminoacidit triptofan, një substancë që shndërrohet në trup në serotonin.

Serotonina është një neurotransmetues që zakonisht quhet hormoni i kënaqësisë së trupit.

A e dini se ka kaq shumë pozitive për të ngrënë banane çdo ditë?

Mos ngurroni të ndani listën nëse mendoni se më shumë njerëz duhet ta dinë këtë

Vet du vad som händer i kroppen om du äter 2 bananer varje dag i 1 månad?

 Fredrik FalkMars 5, 2018Newsner använder sig av cookies för att förbättra din användarupplevelse.  Läs mer OKBananer är en frukt som är full av näringsämnen och laddat med vitaminer, fibrer, mineraler och naturliga sockerarter. Sedan skadar det ju inte att smaken är väldigt god!  Jag äter nog i alla fall 3-4 bananer i veckan, men efter att ha läst detta kanske man ska öka konsumtionen… För vad händer om du äter 2 bananer varje dag? En hel del bra saker, visar det sig.null

Bananer mot stress

Stress är ett riktigt hälsoproblem i vår del av världen och allt fler söker hjälp mot detta.

B-vitaminer har fundamental betydelse för din förmåga att motstå stress och som av en händelse är det här bananer kommer in i bilden. För där gula böjda saken är nämligen rik på just B-vitamin!


Bra för hjärtat

Bananer kan hjälpa att motverka högt blodtryck skydda dig mot stroke och hjärtinfarkt.

Bananer innehåller lite natrium, men är mycket rik på kalium, vilket skyddar hjärtat och har en kärlutvidgande effekt. Bananer innehåller heller inget salt och det är en viktig viktig faktor för att sänka blodtrycket.

Minskad risk för astma

Barn mår bra av att äta bananer, men de innehåller inte bara viktiga vitaminer.

En studie gjord vid Imperial College of London visade att barn som åt en banan om dagen löpte 34 procent mindre risk att drabbas av astma.

Mot järnbrist

Bananer är en perfekt komplement till dig som har järn- och blodbrist.

Din kropp behöver järn för att producera röda blodkroppar och hemoglobin. Ät bananer så stimulerar du blodtillförseln i din kropp.

Mycket vitamin B6

Bananer innehåller höga nivåer vitamin B6 och det tror en del forskare kan lindra klassiska PMS-symptom som till exempel humörsvängningar.

Även järn, vilket det finns i bananer, har visat sig ha en positiv effekt mot PMS-symptom..

Bra för magen

Studier som gjort på sjuka barn i Bangladesh, kan bananer kan hjälpa mot förstoppning och diarré.

Det höga fiberinnehållet i bananer bidrar till att förbättra tarmrörelserna och vid diarré kan bananer hjälpa till att återställa elektrolytnivåerna, särskilt av kalium.

Banan ger energi

Idrottsmän och idrottskvinnor brukar ofta äta banan för att fylla på energinivåerna. Kanske inte så konstigt, för frukten innehåller tre naturliga sockerarter – sackaros, fruktos och glukos i kombination med fiber.

En banan ger en omedelbar, varaktig och betydande ökning av energi. Forskning har visat att 2 bananer ge tillräckligt med energi för en ansträngade träning i 90 minuter.

Banan bra för hjärnan

Hjärnan har sina behov för att fungera. Bland annat behöver den glukos och kalium som bränsle. Färsk frukt är rikt på kalium och glukos.

Dessutom ger en medelstor banan dig 37 mg magnesium, en mineral som hjälper hjälper hjärnan att hålla sig i trim.

Innehåller glädjehormon

Studier har visat att de krokiga, gula frukterna kan hjälpa dig att övervinna depressiva syndrom, eftersom bananer innehåller höga halter av aminosyran tryptofan, ett ämne som i kroppen omvandlas till serotonin.

Serotonin är ett signalämne som brukar kallas för kroppens glädjehormon.

Hade du koll på att det finns så mycket positivt med att äta banan varje dag? 

Dela gärna med dig av listan om du tycker att fler borde veta detta

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s