Kategori
Uncategorized

Qeveria kerkon me forcë adresen e emigranteve, perndryshe ….

Emigrantet do detyrohen te paguajne perseri qimet e kokes neper perfaqsite diplomatike per te marre nje sherbim atje si certifikata apo pashaporta, sepse shteti nuk ja u afron me kete sherbim kur ata vinë në atdhe, po qe se ata nuk regjistrojnë në shqipëri, adresen e banimit te tyre ne vendet ku punojne dhe jetojnë.

Qeveria shqiptare, duke shkelur konventat nderkombetare qe ruajne pavarsinë dhe fshetesine e të dhënave të qytetarit, po ju bën presion emigrantëve duke pretenduar në këtë mënyrë, ajo të marrë adresat e qëndrimit të qytetarëve shqiptarë që jetojnë jashtë territorit të Republikës.

Vendimi datës 4 nëntor, me propozimin e ministrit të Brendshëm, qeveria ka vendosur të detyrojë deklarimin e adresës së shtetasit shqiptar jashtë Shqipërisë,.

Ky vendim i qeverisë për ata emigrantë që nuk deklarojnë adresën e tyre në vendin ku jetojnë, do të sjellë ndërprerjen e shërbimeve ndaj tyre si ato të Gjendjes Civile dhe ushtrimi eventual i të drejtës së votës.

Me këtë vendim të ri shfuqizohet edhe një vendim i ngjashëm i vitit 2018 që nuk dihet nëse është zbatuar ndonjëherë apo jo.

Të kontrollosh dhe menaxhosh adresat e emigranteve duke i detyruar me prerjen e sherbimeve, qe ata i marrin vetem kur vine me pushime ne shqiperi, ndersa vetë si shtet nuk je kurrë i pranishëm për ndonjë gjë pranë komuniteteve të shqiptarëve jashtë eshte parsdoksale.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s