Kategori
Uncategorized

O miq, pse ju qe keni vuajtur votoni socializmin.

Pse o miq ta duam social-komunizmin? A jemi te bindur qe ne ate kohe te mallkuar 75% a me shume e popullsise ishte e varfer.


🌑 Pse o miq, te varfrit e atehershem ta duan socializmin? -Si ka mundesi kjo? -A eshte anormale?

Populli yne, qe e provoi bishen komuniste duhet te ishte e te jete vendi me demokrat ne bote. A e dini o miq se ne ate kohe shumica e popullsise kishin shume femije? Se rregjimi I mallkuar thonte:

🌑 Beni shume femije se duhen pushke per atdheun. 75% e popullsise qe kishin shume femije, ishin me te varfrit, me te vuajturit. A e dini se ne ate kohe te mallkuar, njerezit dilnin ne rruge te madhe ne oren 3-4-5 te nates per te pare sa eshte ora ne sahatin e madh te Tiranes.

Sepse nje ore tavoline kushtonte 800 L = 5 dite pune. Nje ore dore me e lira, qe ishte luks, kushtonte 2000L = 15 dite pune. Radio me e lire kushtonte 5000L = 1 muaj pune te mire.

O miq, pse ju qe keni vuajtur votoni socializmin. Do tju jepja te drejte nqs ne ate kohe kishit qene mire. Jam dakord sikur socializmi te kishte bere mrekullira.

Te na kishte dhene mireqenje.

Mund te thoni se kemi qene komuniste dhe keni thene se keta jane te civilizuar dhe keni shpresuar per me mire.

Por ju e pate komunizmin per 45 vjet. E provuat socializmin per 18 vjet.

Nuk pame asnje te mire.

Vetem se na varferoi dhe na mbyti me dinamit dhe me gaz duke prishur shtepite me leje e pa leje. O miq, une qe flas, provova gjysmen e jetes ne komunizem dhe po jetoj gjysmen e jetes ne kapitalizem.

O miq, eshte nata me diten diferenca komunizem – kapitalizem. E kam thene shume here dhe e them qe nuk kam qene dhe nuk jam anetar i asnje partie. Por po ju lutem te veproje llogjika.

O miq, kete e them per demokratet e socialistet qe kritikojne partine demokratike se ka futur ish-komunist ne parti. Kjo eshte diferenca e demokracise nga komunizmi. Komunizmi te denonte me breza.

Kurse demokracia nuk te denon por te afron nese sheh se nuk ke bere krime, qe je penduar ose ke qene i detyruar per tu bere komunist. Nje komunist i ndershem, i civilizuar, mund te jete nje demokrat i devote.

nga Eduart Sheldia /

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s