Kategori
Uncategorized

Donald Trump, presidenti që ndali luftërat! Nuk hapi asnjë konflikt dhe doli kundër Pentagonit

Duke folur në një konferencë në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Trump, pat thënë atëherë se krerët e Pentagonit ndoshta nuk e kishin me shumë qejf, sepse “ata duan vetëm luftëra në mënyrë që t’i lumturojnë të gjitha kompanitë prodhuese të bombave dhe avionëve luftarakë”.

Donald Trump, presidenti që ndali luftërat! Nuk hapi asnjë

“Lufta e Vietnamit, mendoj se ishte një luftë e panevojshme, pushtimi i Irakut ishte një luftë e panevojshme…mendoj se duhet të jemi më ngurrues për të shkuar në luftë”, deklaronte dikur Jimmy Carter, një nga paktët presidentë amerikanë që nuk e përfshinë vendin në një konflikt të ri.

Donald Trump është dhe ai një prej tyre. Shumë mbështetës të tij e vlerësojnë këtë fakt.

Disa muaj më parë, Trumpi e akuzoi lidershipin e vetë ushtrisë amerikane se ka mbetur peng i prodhuesve të armëve.

Duke folur në një konferencë në Shtëpinë e Bardhë, ai pat thënë atëherë se krerët e Pentagonit ndoshta nuk e kishin me shumë qejf, sepse

“ata duan vetëm luftëra në mënyrë që t’i lumturojnë të gjitha kompanitë prodhuese të bombave dhe avionëve luftarakë”.

Një raport i marsit të këtij viti nga Institutit i Studimeve te Paqes ne Stokholm, SIPRI, tregonte se tregtia e armëve po lulëzon dhe asnjë vend tjetër nuk eksporton armë si Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ndërsa Arabia Saudite rezultonte blerësi më i madh në botë. Krahasuar me periudhën e viteve 2005-2009, tregtia botërore e armëve tani vonë rezulton te jetë rritur me 20%.

Më së shumti armë janë shitur në rajonin kryesor të krizave botërore – në Lindjen e Mesme, ku tregtia është shtuar me 61% brenda vetëm pesë vitesh.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s