Kategori
Uncategorized

Plani i Putinit për të marrë përsipër Bjellorusinë.

Ideja ishte që Rusia dhe Bjellorusia të bashkohen si një komb nën një kushtetutë të përbashkët dhe një president të përbash.

Wolfgang Hansson

Atmosfera e partisë mbizotëron në rrugët e Bjellorusisë. Protestuesit ndjehen sikur kanë fituar tashmë betejën.

Por situata mund të ndryshojë shpejt.

Vladimir Putin ka kohë që ka një plan për të marrë vendin.Pesë pyetje në lidhje me protestat në Bjellorusi 

Nëse shikoni fotot e TV nga Minsk , mund të bindeni se

1- revolucioni në Bjellorusi tashmë ka përfunduar dhe se ai ka përfunduar për fat të mirë.

Sigurisht që mundet, por

2- do të ishte naive të mendosh që protestuesit tashmë kanë fituar.

3- Presidenti rus Vladimir Putin ka kohë që ka një plan për të marrë përsipër Bjellorusinë. Ai e zhvilloi atë si pjesë e përpjekjeve të tij për të gjetur një mënyrë rreth kushtetutës ruse, në mënyrë që të mund të vazhdojë të zgjidhet president edhe pas vitit 2024.https://acdn.adnxs.com/ast/safeframe/static/0.28.1/html/safeframe-v2.html

Ideja ishte që Rusia dhe Bjellorusia të bashkohen si një komb nën një kushtetutë të përbashkët dhe një president të përbashkët.

Putini u përpoq të bëjë presion ndaj diktatorit të Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko për të rënë dakord për marrëveshjen. Por meqenëse ai do të humbiste fuqinë e tij dhe do të lejohej të luante violinën e dytë, Lukashenko tha jo.

Në vend të kësaj, Putini gjeti një mënyrë fleksibël për të ndryshuar kushtetutën ruse në mënyrë që mandatet e tij të detyrës të ishin zero. Kështu që plani u vendos në sirtar.

Por tani ekziston një rrezik i madh që ai ta heq përsëri atë.

Presidenti rus nuk e ka problem ta heqë qafe Lukashenkon. E vetmja gjë që ai vlerëson rreth tij është se ai siguroi që Bjellorusia të mbetej një pjesë besnike e Perandorisë Ruse dhe nuk u flirtua seriozisht me botën perëndimore.

Nëse Putini mund të gjejë dikë tjetër që mund të luajë të njëjtin rol, ai nuk do ta marrë mend ta zëvendësojë diktatorin.

Kjo është ajo ku plani i tij i vjetër përshtatet. Tani që Lukashenko është dobësuar, do të jetë më e lehtë ta bindësh atë.

Fotografi.  Diktatori i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko dhe Vladimir Putin.

FOTO: SERGEI CHIRIKOV / TTFotografi. Diktatori i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko dhe Vladimir Putin.

Kali i ri palë

Nëse Rusia dhe Bjellorusia formojnë një komb të përbashkët nën Putin me një palë të reja kuajsh në Minsk, Putin nuk do të duhet të dërgojë në ushtri për të parandaluar që Belarusia të kthehet në BE ose NATO për ndihmë.https://acdn.adnxs.com/ast/safeframe/static/0.28.1/html/safeframe-v2.html

Një pushtim i rregullt do të çonte në një zhurmë në Perëndim dhe sigurisht në sanksione të reja të ashpra kundër Rusisë. Siç ndodhi pasi Rusia aneksoi Krimesë dhe filloi një luftë me intensitet të ulët në Ukrainën Lindore. Shumë nga sanksionet janë ende në fuqi.

Por lëshimi i Bjellorusisë nuk është gjithashtu një mundësi. Bjellorusia kufizohet drejtpërdrejt me Poloninë, një vend me ndjenja të forta anti-ruse që tani janë pjesë e NATO-s dhe BE-së. Për më tepër, kundër dy vendeve të tjera të NATO-s dhe BE-së, Lituaninë dhe Letonia, dhe kundër Ukrainës, e cila po përpiqet të shkëputet nga Rusia.

Putin tani paralajmëron si Angela Merkel të Gjermanisë ashtu edhe Macron të Francës që të ndërhyjnë në “punët e brendshme” të Bjellorusisë. Në botën e presidentit rus, është jashtëzakonisht e rëndësishme të mbash Bjellorusinë si një tampon kundër Perëndimit dhe si pjesë e sferës së interesit të Rusisë. 

Pyetja thelbësore është nëse ai mund t’i marrë ata që tani po festojnë në rrugët e Minsk dhe duke kërkuar pavarësinë e Bjellorusisë që të bien dakord për një zgjidhje të tillë.

Një mënyrë do të ishte përfshirja e opozitës në emërimin e drejtuesve të rinj të Bjellorusisë.

Për sa kohë që Putini mund të jetë i sigurt se udhëheqësi i ri është besnik i Rusisë, kjo mund të jetë një zgjidhje.

Asnjë flamur i BE-së

Deri më tani, protestat në Bjellorusi kanë qenë vetëm për Lukashenko që duhet të japë dorëheqjen dhe zgjedhjet demokratike po mbahen. Nuk ka parulla që vendi të bëhet pjesë e BE-së. As nuk ka flamuj të BE-së që tundin mes protestuesve.

Një shenjë se popullsia e shtypur nga Bjellorusia nuk është domosdoshmërisht pro-perëndimore ose antireuse. Ajo rrit shanset për një zgjidhje paqësore.

Por atmosfera e partisë nuk mund të fshehë që situata është akoma aq e lëkundshme sa është e pamundur të thuhet se si do të përfundojë gjithçka. 

Ditët e Lukashenkos janë të numëruara ndoshta, por çështja është se kush do të vijë në vend.

Protestuesit në tym gjatë trazirave në Minsk

FOTO: SERGEI GRITS / TTProtestuesit në tym gjatë trazirave në MinskProtestuesit bëjnë një pelegrinazh në sheshin Lenin në Minsk

https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/JoKQvP/putins-plan-for-att-ta-over-belarus

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s