Kategori
Uncategorized

Dhimbja

Dikush më thotë mos u merr më me ta,
ndoshta dhe mire e ka.
Por mbi varrin e nënës nje grusht dhe nuk munda të hedh…
i ndjekur prej tyre ogurzinj, zagarë, qenef.

Dhimbjen shtrëngova, mijra kilometra larg,
Ehe ajo mua fort me shtrëngoj.
I vetëm në dhe të huaj,
atë ditë Prilli, unë, dëbora, dhe dhimbja bashkë.

Thonjte i ngula në tokë, pak dhe desha të shkulja prej saj,
por akulli kish ngrirë gjithcka,
Desha pak dhe në duar, vetëm pak,
për të shuar dhimbjen në kraharor, dhimbjen nga ju hajdutë, politikanë batak.

Nje grusht me dhe, nënës s’i hodha dot…..
prej jush or politikanë, zagarë,
Krrimba, brumbuj, kërmbij, jargamanë,
prej jush që slatë gjë pa bërë, duke turbulluar dynjanë.

Unë ika dhe zotin ju lashë, e ai nuk harron,
euro të vjedhura keni me shumicë, por gëzim jo.
Ju ngyseni dhe gëdhiheni, me frikën në gji,
ndoshta jo vonë do vi, do ju shoh, do ju sjell edhe cigare në qeli.

Ju PD_në, e shfrytëzuat, e përdorët, e molët si lopë,
gjithcka c’patët në dorë i bëtë.
Mos harroni, kurrë hair skeni për të parë,
Ju sic ishit, ashtu mbetët, skuthë, byth lëpirës, zagarë.

Ju këllira, sot me lekët e vjedhura rehatoeni mbi vila,
ju manjakë qe me bixhos dhe kurva leket i linit c’do nate.
Ju qe zarfin plot cdo jave ja u sillnin ne Tiranë,
ju qe jaranet e g*ave……..kurre nuk ju ndanë.

Sot ju shoh që qani me logori, si dikur shamizezat në Vlorë,
sot ju shoh si çakenjtë hungërini, se ju ikën ofiqet përgjithmonë.
Sot ju shoh si shani pa kufi, të turbulluar pa shpresë e moral,
sot ju shoh të çakêrdisur, të trembur, të tredhur harbutë të rrjedhur.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s