Kategori
Uncategorized

Aleksandër i Shqiptarëve.Kryepeshkopi Arbëror në Argjentinën e largët.

Rrofte Shqipëria dhe ata qe e duan ate!!! Qoftë i Bekuar Gjaku ynë Arbëror!!! Shpirti i Arbrit nuk vdes kurrë!!! I Liris se Iliris!!! Autoctonus!!! Zoti e Bekofte Kosova!!! Zoti e Bekofte Shqipërinë dhe Shqiptarët ngado qofshi posaacerisht!!! Shërbëtor i përulur i Zot dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj Imzot

Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës

Mirëmëngjesi dhe ditë të mbarë, Miqësi e nderuar, dashur Vëllezër të Gjakut Shqiptar:

Përkojtojmë Përvjetori i 75º Vjetorit (21 Shkurt 1945 – 2020) të rënies se Heroit të qështjes Kombtare Shaban Polluzha: Shaban Mustafë Kastrati i njohur më së shumti si Shaban Polluzha (Polluzhë, 1871 – Tërstenik, 1945) ka qenë një prijës ushtarak Shqiptar gjatë Luftës së Dytë Botërore, veprues në trevën e Drenicës.

Pas pushtimit italian të Shqipërisë dhe bashkimit me një pjesë të viseve të Kosovës shërbeu me Njësitë Vullnetare, pas kapitullimit italian u radhit me Ballin Kombëtar. Në fushatë të egër ushtarake më 21/22 shkurt 1945 u shua me gjak kryengritja e Drenicës,pas vrasjes së Tribunëve Popullorë Shaban Polluzha e Mehmet Gradica në kullat e Dvoranëve në Tërstenik, luftuar me partizanët jugosllavë – serbi. Zoti e shperblefte me Parajse te ndjerin!!!

U prehte ne Paqe!!! Lavdi për Jetë!!! Sa të ket Sjqipëtar në ket tokë, do të kujtohet!!! Lavdi e Përjetshme se Heroit të qështjes Kombtare Shaban Polluzha!!! Lavdi qofet Jeta dhe Vepra e tij, pergjithmon i paharuar ne mendjen e Popullit Shqiptar!!! Lavdi ketij burri te Kombit ton!!! Të rrojmë dhe ta kujtojmë, i perjetshëm kujtimi i tij!!! Lavdi Gjaku i Deshmoreve dhe Martireve te rene neper gjitha Trojet Arberore!!!

Shume Rrespekt dhe Lavdi gjithe Deshmoreve te rene ne brojtje te Atedheu!!! Lavdi Martirëve të rënë për Liri!!! Rroft Shqipëria Etnike!!! Lavdi dhe Respekt për Dardania!!! Lavdi dhe Respekt për Shqipëri Etnikë!!! Lavdi dhe Respekt për Kosovë!!! Rroft krejt Shqiptarija – Pelazgo – Illyrian nje nga shtetet me te vjetra nket planet dhe askush smund te na hup faren!!! Ne jete te jeteve, Rrofte Shqipëria dhe ata qe e duan ate!!! Qoftë i Bekuar Gjaku ynë Arbëror!!! Shpirti i Arbrit nuk vdes kurrë!!! I Liris se Iliris!!! Autoctonus!!! Zoti e Bekofte Kosova!!! Zoti e Bekofte Shqipërinë dhe Shqiptarët ngado qofshi posaacerisht!!! Shërbëtor i përulur i Zot dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj Imzot

  • Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s