Kategori
Uncategorized

Ngordhi qëni i kryetarit.

 QËNI KRYETARIT

(Satirike)

Qyteti…ja dha të qarit,
Ngordhi qëni kryetarit!…
Iku qëni i shtëpisë.
Kryetari i bashkisë!

Ç’na bëre mor i uruar,
Ditën e ujit bekuar!
Le fëmijët të pikëlluar,
Me celular nëpër duar!

Sa për Fe ishte i ndjerë,
Mysliman dhe i krishterë!
Vetëm duke bërë ca – ham;
Hante pashkë dhe barjam!

Sa për politikë e qante,
Partinë e tij e rruante!
ca testa në xhep i mbante,
Her i lyente, herë i lante!

Ishte qëni më me fatë
Njëzet vjet elektoratë,
Buçet s’i linte rehatë,
”rilindas”100 karat !

Për nga fisi derë e madhe,
Qën bir qëni ish për stane,
E jëma buçe me halle,
Babai si dihej fare!

Ç’na bëre more lanet!
Me ty erdhëm në pushtet.
Ç’far deshe t’a zuri dhëmbi,
Përrmirrje mbi majë gjëmbi.
@cana

@@@@@@@@@@@@@@@@@

Natyrisht poezia satirike eshte marre nga faqja e mikut tim poetit nga Labëria Danel Cana ndersa fotomontazhi eshte i Blogspotit Al In Sweden.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s