Kategori
Uncategorized

Histori me Himarën,dhe me mbretin Zog.

Nga Rexhep Shahu/

(e degjuar)

Mbreti Zog ishte ne Himare ne takim me kreret e vendit. I shtrojne dy probleme : shpalljen e Himares minoritet grek dhe regjistrimin e kengeve te Himares.

Per te paren, u thote mbreti, nuk e kam une ne dore por vendos parlamenti i vendit.

Per te dyten, e kam une ne dore. Dergoni tek une ne Tirane perfaqesuesit tuaj, te marrin leket dhe te shkojne ne France e te regjistrojne kenget e Himares. Kur te vijne, nje kopje te disqeve te ma dorezojne mua, kopjet e tjera t’i sjellin tek ju.

U tha, u be.

Erdhen ne Tirane perfaqesuesit himariote, moren leket, shkuan ne France, regjistruan kenget dhe ia sollen nje kopje te disqeve edhe mbretit Zog.

Pasi i degjoi mbreti kenget, i mblodhi kreret e Himares dhe u tha :

Ç’minoritet doni te shpalleni ju ?

Kur te paret tuaj, stergjysherit, gjysherit, nenat e baballaret tuaj kane kenduar shqip, cfare jeni ju?

Te gjithe kenget shqip i keni kenduar dhe regjistruar ne France.

Keshtu e zgjidhi mbreti Zog ceshtjen Himare dhe deboi lakejte prej saj.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s